Vad återställning innebär

Av Adrian Bengtson, tisdag 18 mars 2008

itunesscreensnapz005.png

En återkommande åtgärd för den som pysslar om sin iPhone är återställning (restore på engelska). Många undrar vad en återställning innebär, om allting försvinner osv. Här är en sammanfattning av vad en återställning gör med din iPhone.

Uppdatering 19 mars: Utifrån kommentarer och mer eget testande har jag skrivit om några av punkterna. Det verkar som om mer data bevaras i iTunes backup än jag först skrev. Vi ett test idag med iTunes 7.6.1 följde även kamerabilder och mejl med i backupen.

När ska man återställa?

Om man har stora problem med sin telefon kan det vara värt att testa en återställning. Har man installera många konstiga program som ställt till det kan det också vara värt att återställa.

Vid vissa typer av uppgraderingar är det starkt rekommenderat att man återställer istället för att bara välja ”Uppdatera” i iTunes. T.ex. uppstod det problem att använda Installer för många som valde att uppdatera till 1.1.4 istället för att återställa till 1.1.4.

Allting raderas (nästan)

Återställningen av en iPhone innebär i praktiken att allting på telefonen raderas och att den blir som ny. Det är dock inte helt sant i alla situationer, vissa typer av upplåsningar kan överleva en återställning.

Bootloadern påveras överhuvudtaget inte av en återställning.

Baseband kan bara uppgraderas av iTunes

Vid en återställning försöker iTunes skriva över baseband med den version som tillhör det firmware man återställer till.

Om man t.ex. har en 1.1.1-telefon och återställer till 1.1.4 får man både firmware 1.1.4 och baseband som tillhör 1.1.4. Men det motsatta gäller inte! Om man har 1.1.4 och återställer till 1.1.1 får man ett felmeddelande i slutet (1015) som betyder att iTunes misslyckades med att skriva om baseband. Detta beror på att iTunes bara får uppgradera baseband, men inte nedgradera det.

Återställning till ett specifikt firmware

För att återställa till specifikt firmware måste man ladda ner det först och sedan hålla nere alt (om man kör Mac) eller shift (om man kört Windows) när man klickar på Återställ-knappen i iTunes. Då får man upp en dialogruta där man kan välja en firmware-fil. Håller man inte ner rätt tangent finns det en risk att iTunes återställer och uppdaterar till senare firmware på samma gång, vilket inte alltid är önsvärt.

Vi har tagit fram en sida där vi har länkar till alla firmware-versioner man kan ladda ner från Apple: Firmware-länkar

Synkronisering innebär backup

Varje gång man synkroniserar sin iPhone med iTunes tas normalt sett backup på nästan allting i telefonen. Man kan kolla när senaste backupen togs genom att gå in under Inställningar -> Synkronisering i iTunes.

När man klickar på Återställ i iTunes får man också upp en dialogruta som frågar om man vill ta en backup:

itunesscreensnapz002.png

Även om man nyligen synkroniserat skadar det inte att klicka på ”Bränn” för att få en färsk backup.

Allting följer inte med vid en backup

Detta följer med i en synkroniseringsbackup:

  • SMS
  • Samtalslistor
  • Bokmärken i YouTube
  • Bokmärken i Google Maps
  • Bokmärken i Safari
  • Kontakter
  • Kalendrar
  • Epost-inställningar i Mail
  • Själva mejlen i Mail*
  • Programinställningar i allmänhet
  • Bilder tagna med telefonen

Detta följer INTE med vid en synkroniseringsbackup:

  • Program installerade med Installer
  • Musik, videofilmer, podcasts, bilder som synkats in i telefonen
  • Själva mejlen i Mail*

Program installerade genom Installer får man helt enkelt installera om igen. Det gäller även förändringar som t.ex. SwePhone.

Musik, videofilmer, podcasts och bilder har man vanligtvis haft på datorn från början, så det behöver man ingen backup på. Men har man kopierat över musik mm och sedan raderat från dator ligger man sämre till, eftersom det försvinner vid en återställning. Tanken är att man aldrig ska ha sådant enbart på telefonen, utan se till att ha det på datorn och synka över till telefonen.

* = Mejlen har för mig försvunnit varje gång jag återställt, bara inställningarna har funnits kvar. Andra har däremot behållit sina mejl, så det verkar vara lite olika. Jag har inte påslaget synkronisering av mejl, om det är skälet eller om det beror på något annat vet jag inte.

Kör man IMAP är det förstås inget problem då mejlen finns på mejlservern. Kör man POP och bara har mejlen i sin iPhone ligger man sämre till. Om man kollar mejlen med POP-konto i iPhone ska man se till att telefonen inte försöker radera från servern också (normalt sett är det så telefonen är inställd).

Efter en återställning

När man återställt telefonen har man normalt sett raderat aktiveringen, jailbreaket och upplåsningen av telefonen. Då måste man göra om detta. I dagsläget är det rätt enkelt med verktyg som ZiPhone med flera.

När telefonen är aktiverad kan man ansluta den till iTunes som då kommer att fråga om man vill återställa en säkerhetskopia om det finns någon sådan i iTunes. Därefter kan man synkronisera över all musik, alla bilder osv så att telefonen i praktiken blev som före återställningen.

När telefonen är jailbreakad kan man installera program genom Installer. Vanligtvis bör man alltid installera BSD Subsystem (krävs av många program) och Community Sources (ger tillgång till fler program) om det inte redan finns med (beroende på vilket program man använder för att genomföra jailbreak kan olika mycket finnas förinstallerat). Sen rekommenderar vi förstås också att man lägger till ifun.se/swe som source i Installer så att man kan installera SwePhone.

När telefonen är upplåst kan man stoppa i sitt svenska SIM-kort och ringa med telefonen igen.

Skillnaden mot Uppdatera

När man klickar på Uppdatera låter iTunes allting ligga kvar på telefonen. Det är bara själva firmware och baseband som skrivs om. Väljer man att uppdatera behöver man inte synka tillbaka någon backup och man behöver inte synka tillbaka musik, bilder mm.

En uppdatering lämnar även kvar en del program installerade med Installer, vilket kan ställa till med problem. Generellt sett är det mindre risk för problem om man väljer att återställa istället för att uppdatera när man ska uppgradera sin hackade telefon till ett nytt firmware.

Feedback

Hittar ni något felaktigt här, rapportera i kommentarerna. Det mesta är baserat på mina egna erfarenheter, så det kan ju ha smugit sig in missuppfattningar eller andra fel.

52 kommentarer till “Vad återställning innebär”

  1. Linus skrev:

    Tackar :)

  2. Kia skrev:

    Tack för en bra sammanställning!

    Är det numera riskfritt att återställa en säkerhetskopia från iTunes, efter att man har återställt och därefter aktiverat, jailbreakat och låst upp med ZiPhone?

    Jag kör fortfarande på 1.1.3 (dev teams variant).

  3. Axel skrev:

    Kanon guide :D . Finns många frågetecken kring just återställning. Nu fick man allt svar på vitt =D

  4. Emad Shaabani skrev:

    Jag undrar om man inte kan uppdatera telefonen utan att aktivera den. Alltså om jag har en 1.1.3 OOTB och vill uppdatera den direkt till 1.1.4 och sedan aktivera/jailbreak/unlock.

  5. Adrian Bengtson skrev:

    Kia: Jag vågar inte *lova* att det är riskfritt, men jag tycker det har fungerat när jag testat det. Det enda jag egentligen förlorat är mejlen, men i mitt fall spelar det ingen större roll, jag har ändå kvar mejlen i Gmail på nätet.

    Emad Shaabani: Om du sätter telefonen i återställningsläge (”recovery mode”) kan du användar återställning i iTunes för att återställa till valfritt firmware. Om du kör ZiPhone så finns det under Mode -> Restart in Recovery Mode.

  6. martin skrev:

    Låste upp min iphone igår och allt har varit frid och fröjd – dock så säger den ibland “Inget SIMkort” och hittar varken kortet eller nätet. Har comviq kompis abb. Någon som haft liknande problem och vet en lösning?

    Jag använde iPlus 2.0B. Har inga problem i övrigt med telefonen, allt funkar skitbra, förutom ringa/smsa dårå.

    Kanske dags att göra en ‘restore’ och använda ZiPhone istället?

  7. Adrian Bengtson skrev:

    martin: Har du testat att sätta lite tejp eller något på baksidan av SIM-kortet så det får bättre kontakt? Ibland kan glapp göra att man får problem.

  8. martin skrev:

    Kommentarerna till iClarified’s guide till iPlus 2.0b verkar mer än hälften ha samma problem som mig med att mobilen förlorar ”kontakten” till sitt simkort och nätet och att man måste starta om mobilen för att de ska funka men sedan igen dör.

    Andra hälften förlorar ljudet haha, lyckat :D

  9. Adrian Bengtson skrev:

    martin: Aha, ja då kanske det inte alls är kontaktproblem. Själv har jag inte kört iPlus på någon telefon (ännu) utan bara ZiPhone och det har fungerat utmärkt (men med nedgraderad bootloader då).

  10. martin skrev:

    Sista kommentaren skrevs den 5e mars – ingen har skrivit någon lösning än, får köra en restore och sen softa med iphonen och använda gamla ett tag till. Vill gärna ha 3.9 fake och har ingen brådska =)

  11. Emad Shaabani skrev:

    Martin: Du restorade väl till 1.1.4 ? För att iPlus 2.0b ska fungera bäst ska man ha fw 1.1.4

  12. Emad Shaabani skrev:

    Adrian Bengtson: Okej, då var det som jag trodde. Tack för svar

  13. Alf skrev:

    Hej alla glada

    Jag undrar bara varför kan inte jag ta foto mer än 30 st. .Om jag tar mer än så bara blir blank.

    Har nån har samma problem.

    Tack för svaret

  14. Linus skrev:

    Har en 1.1.1 som jag vill uppdatera till 1.1.4!

    Tittat på ziPhone videon och det verkar inte vara några som helst konstigheter, men räcker det att göra det och sen köra?

    Hur får man in installern då?

  15. Simon skrev:

    För info. Jag körde en återställning till 1.1.4 precis och utan att ha ställt in synkronisering på Bokmärken i Safari, Kontakter och Kalendrar så fick jag tillbaka allt som det var innan återställningen. Allt jag lagt in med installer var dock väck. Tack för en bra sida!

  16. Mr Pink skrev:

    hej!

    så jag som återställde en 1.0.2 har fått ett uppgraderat baseband? och vad innebär det för min telefon mer än att jag inte kan gå tillbaka till 1.0.2?

  17. Adrian Bengtson skrev:

    Simon: Tack, då verkar det alltså som om det tas backup ändå, vad bra.

    Mr Pink: Du kan kan nedgradera baseband också, men inte med iTunes. Då behöver du använda andra hacker-metoder. Men jag skulle inte se någon större anledning att gå ner till 1.0.2 igen, det lägsta jag skulle gå tillbaka till är 1.1.1. Men för de flesta verkar 1.1.3/1.1.4 fungera rätt bra just nu.

  18. Flameboy skrev:

    Mina erfarenheter utöver ovan nämnda (efter att ha kört återställning 5 gånger):

    - Anteckningar sparas vid backup.

    - Bilderna tagna med iPhonen ligger kvar på telefonen.

    - Bokmärken som sparats till springboard sparas vid backup.

  19. Jonathank skrev:

    Kan tillägga till listan att även kontakter och kalendern säkerhetskopieras, även om man inte har synkronisering av det påslaget. Min pappa synkar kontakter och kalender på jobbdatorn och resten hemma, och för honom funkade det smärtfritt att restorea till 1.1.4.

  20. Benjamin Pålsson skrev:

    Jag har kört med 3.9FB sen i lördags och har varken haft problem med att den tappar signal, eller ljud.

    Tycker att det fungerar mycket bra.

  21. Adrian Bengtson skrev:

    Det verkar som om mer finns kvar i synkroniseringsbackupen än jag först skrev om, jag håller på att testa igen och ska uppdatera artikeln.

  22. jp skrev:

    Gick ner till 1.0.2 från 1.1.4 och fick tillbaka min länge saknade Wifi.

    Försökte virginize, samt dowgrade baseband (via installern) , men det fungerade inte (error). Återgick sedan till 1.1.4 vilket gjorde att Wifin återigen slutade fungera.

    Nu kan jag inte gå tillbaka till 1.0.2 via iTunes 7.4.3, (får felmeddelandet 1).

    Något tips hur jag kommer runt detta?

  23. martin skrev:

    Jag hade 1.1.3 fw, förmodligen därför jag tappade signal. Igår restore’a jag och sen körde om med iPlus 2.0b och allt har funkat klockrent sen igårkväll :)

  24. M skrev:

    Tja, undrar om det kommer finnas nya GPS funktioner på nya Iphone?? Uppskattar om jag fick svar..

  25. Emad Shaabani skrev:

    Martin: Va bra att det löste sig! :)

  26. Rickard skrev:

    Alltså jag har ett problem med min iphone, har låst upp den via ziphone2.5 GUI.

    Allting funkar som sagt kanon,kan ringa ut, osv. men kan inte ta emot samtal,kan inte ta emot sms samt skriva sms

    vad som händer är att jag blir bortkastad/tillbakakastad till menyn när jag ska ex skriva ett sms , samma sak när jag ska ringa via ”keypad” Nu har jag ex. 3 sms i inkorgen men kan som sagt inte öppna den eftersom jag direkt blir bortkastad?!

    Skall jag återställa telefonen?I så fall hur? tacksam för svar, vill ju liksom få igång skönheten.

    Mvh Rickard

  27. Adrian Bengtson skrev:

    Rickard: Låter som om du behöver AppSupport-patchen. Man får den om man installerar SwePhone, eller så kan man installera den separat (kolla hos iClarified, dom har guider).

  28. 1.1.1 skrev:

    Kvick fråga:

    Måste man ha i sitt AT&T/icke-svenska SIM-kort vid uppgradering/upplåsning/… med ZiPhone/andra verktyg?

    (Har 1.1.1 nu)

  29. Felix Fri skrev:

    Jag låste upp Två stycken iPhones 1.1.2 och när den första var klar så funkade den galant problemen började komma när den andra iPhonen låstes upp, då hoppade helt plötsligt den första iPhonen ur nätverket och kan inte hitta det. Någon som har en aning varför? Försökt återställa den flera gånger men den vägrar få wifi att fungera.

    tack

  30. åslund skrev:

    det e ju tamefan strålande. tackar för det

  31. Rickard skrev:

    Adrian: Jag löste det med patchen men nu hittar inte itunes telefonen!!Står att jag måste sätta in rätt sim kort men funkar inte med at&t kortet heller!vet du nått om det?

    mvh/rille

  32. Rickard skrev:

    Så har även ”installer” försvunnit & ersatts utav ”Zibri´s Blog” telefonen´s ikoner börjar skaka då & då under typ 5 sekunder, hel flummigt..

  33. patrik skrev:

    tjenna…

    har en 113.som inte verkar helt frisk, wifi stänger av sig så fort man går ur ett program, plus att vissa apps som är avstängda kan sätta igång sig, när man startar om telefonen.. Också funkar inte swirleymms, det bara stänger ner sig direkt, verkar som installer inte uppdaterar för har bara en äldre version swirley, är det dags för en återställning av telefonen eller kan det gå fixa ändå??

  34. Markus skrev:

    Rickard:

    När ikonerna vibrerar kan du flytta runt dem (tryck ner en ikon en stund så aktiverar du modet). Det är en feature, inte en bugg…

  35. Samuel skrev:

    Har det ngn betydelse vilken version av iTunes man ska använda när man ska äterställa iPhone?

    Har version 7.6.1.9 på iTunes och 1.1.1 Firmware på iPhone.

  36. samuel skrev:

    Lyckades att ”återställa” telefonen till 1.1.4 och allt verkade frid och fröjd tills jag uppdaterade installer. Efter jag gjorde det så får jag ”package download failure” nån som vet varför?

  37. Rickard skrev:

    markus, tack så mycket, nu har jag en helt fungerande Iphone, sjukt nöjd!!

    hur är det med det här med mms, kan man skicka elelr ej? kommer man kunna i framtiden?

  38. Oscar Simonsson skrev:

    Hej, Har låst upp min Iphone och det stod att allt var lyckat. Men när jag se stoppar i sim kortet kommer bara ”slide for emergency” upp.. men den hittar sim kort och allt för det går att ta emot samtal. men jag kommer inte in i menyn (HEM) Något förslag?

  39. Joche skrev:

    Hej,

    har nedgraderat min 1.1.1 till 1.0.2 mha Independence. Efter nedgradering aktiverade jag och låste upp med Ziphone och telefonen funkar bra. Har testat att göra återställ i iTunes men det vill inte telefonen vara med om oavsett version. Får fel typ 1.

    Nu sitter jag fast, kan inte komma till högre fw version någon som känner igen sig eller vet hur det kan lösas.

    Joachim

  40. Claes skrev:

    hej, vet inte vilket program jag har öppnat min tel. med

    men trots att jag lagt in kontakter så står endast tel. nr.

    då någon ringer namnet kommer inte upp.

    Tips på ngt. bra program ?

  41. Joche skrev:

    Nu har jag löst det!

    När jag valde uppdatera istället för återställ i itunes gick det smutt att få in nyaste firmware. Sedan ZiPhone och så var det klar.

    Joche

  42. Chippen skrev:

    Claes jag hadde samma problem med min iphone innan. Antingen kan du skriva in +46 och ta bort första 0 så det blir +46708 678990 istället för 0708 678990 så kommer namn och bild komma upp. Men jag hade rekomenderat swephones svenska nr då funkar det också.

    Jag undrar om någon vet vad som är fel på min iphone. När jag tittat på en konverterad video(gjort med xilisoft) så funkar det ca 5-10 minuter sen hacker det til och det går ntingen tillback till filmmenyn eller så staretas hela iphonen om igen! Någon som har varit med om dettta och har något tips?

    //Chippen

  43. crewl skrev:

    Chippen & Claes

    Go to Installer then categories then iClarified then AppSupport Patch which installs timschuerewegen’s appsupport patch, fixes your problem!

  44. oscar skrev:

    Hej!

    Jag tänkte på en sak. Om jag nu uppdaterar till t.ex. 1.4.4 och låser upp och allt sånt, och sedan när iPhone släpps i Sverige återståller jag den, kommer jag då inte behöva låsa upp den? Eller kommer den vara låst till O2, eller liknanade, fortfarande?

    Hoppas ni förstår vad jag menar =)

  45. oscar skrev:

    Sen har jag hört att garantin försvinner när man låser upp telefonen. Stämmer det? Och i så fall, kommer den tillbaka om man återställer telefonen? De kan väll inte se att den varit upplåst då?

  46. oscar skrev:

    En sak att tillägga mitt senaste inlägg: telefonen lär ju vara bunden enligt avtal i 24 mån eller vad som nu står. Men efter bindningstiden, kan man då låsa up de hos apple mot en avgift?

  47. linus skrev:

    tja, tack för att du skrev det där, men min iphone har fått ett mindre problem och det står på den varje gång jag sätter igång den att den ska kopplas in till itunes för en återställning men varje gång jag försöker återställa den så står det efter ett tag ” ett fel uppstod bla. bla. bla ” min är köpt i america och är en 1.1.4 ngn som kan hjälpa mig ???? snälllla!

  48. Cibbe skrev:

    Hjälp!!!

    Jag hade pwng på min iPhone och så helt plötsligt kunde jag inte ringa eller sända sms igår så jag trodde i min enfald att det var något med telefonen, (visar sig att det här jävla landet man bor i för tillfället hade problem med sitt nät…) Jag valde då att radera det hela med settings och det hela. Nu till problemet: Nu när jag tänder telefonen så visas bara ananasen och jag kan inte komma in i den alls, inte via iTunes heller. Vet någon vad en tekiskt handikappad svensk ska göra i ett främmande land?

    Hade verkligen uppskattat hjälp med detta problem…

  49. Sonja skrev:

    Tack!! Fick svar på allt! :)

  50. kehan skrev:

    vad innebär det att aktivera iphonen efter återställningen

  51. anders skrev:

    hejsan köpte en iphone 3 i USA´men jag råkade återställa den och nu kan jag inte komma nånstans det står att jag ska ha i ett sim kort. Måste man ha ett sim kort från usa för att kunna öppna den igen? eller finns det en annan lösning?

  52. Edvin skrev:

    Hej!
    jag har en ipod 4:generationen. Som jag har jailbreakat, den började hacka jätte mycket, så jag återställde den. Nu går den inte att starta kommer till apple symbolen. sedan stängs den av. Har du någon aning vad jag ska göra ?

    Tacksam för svar

Lämna en kommentar