Direktaktivering av 1.1.3 med ZiPhone
Av Adrian Bengtson, måndag 11 februari 2008Aktivering och jailbreak av 1.1.3 blev alldeles nyss otroligt enkelt. Hackaren Zibri, som både är känd och ökänd för den som hängt med, släppte idag ZiPhone. ZiPhone är ett program som kan genomföra aktivering och jailbreak av en 1.1.3-telefon, oavsett om den är ny eller inte, utan att man behöver nedgradera telefonen först! Dessutom kan det låsa upp telefoner med nya bootloadern.
Jag testade precis ZiPhone på en 1.1.1-telefon som jag uppgraderat till 1.1.3 i iTunes, dvs så att den både fått in senaste firmware och senaste baseband. Tyvärr fungerade inte ZiPhone för mig i Mac OS X 10.4, men i Windows XP fungerade det bra.
Man måste para telefonen med iTunes först och sedan köra programmet. Programmet körs från Kommandotolken i Windows, i mitt fall ziphone.exe -j -a för att genomföra jailbreak och aktivering. När programmet hittat telefonen stänger man av den och startar den igen med Home-knappen nere, så den startar i återställningsläge, då kör programmet vidare (även fast iTunes startar i bakgrunden) och man får vänta ungefär 45 sekunder. Sen har man en aktiverad och jailbreakad 1.1.3-telefon!
Det kommer garanterat att skrivas om detta rätt mycket framöver, med bra guider osv, vilket kan vara värt att vänta på då det var lite krångligt att få igång (som att man måste köra det från en kommandorad med speciella flaggor). Men tills vidare kan jag i alla fall bekräfta att det fungerar för aktivering och jailbreak. Glöm bort hela nedgraderingsbiten i fortsättningen!
ZiPhone kan även låsa upp telefoner med nya bootloadern, dvs OOB 1.1.2 och 1.1.3, men det är inget vi hunnit testa ännu. Kolla in Hackint0sh-tråden för att se vad andra säger om den biten.
Zibris blogg: ZiPhone !
Tråd på Hackint0sh: The ZiPhone
Uppdatering: Guider finns nu hos iClarified:
How to Unlock Your iPhone with ZiPhone (Windows)
How to Jailbreak Your iPhone with ZiPhone (Windows)
Uppdatering 2: Zibri har uppdaterat ZiPhone: ZiPhone Updated !
Uppdatering 3: Mac-guide hos iClarified:
How to Unlock Your iPhone with ZiPhone (Mac)
Uppdatering 4: Ny version: ZiPhone 1.1 OUT. (mac version too !) (link fixed)
Uppdatering 5: Kolla in iJailbreak, typ ZiPhone för Mac: ijailbreak.com
Uppdatering 6: Ny version: ZiPhone 2.0 !!! (game over!)
Skrivet av Adrian Bengtson
måndag 11 februari, 2008 kl. 17:54
Och nu är ziphone uppdaterad för OS X också. Blev genast sugen på en tripp till NY för att köpa ett par 16GB:are. B-)
Och förresten: tack för era guider och artiklar! Mycket uppskattat. När ordlistorna funkar i 1.1.3 igen kommer min tredje donation till er.
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:29
Adrian:
fattar inte vad du menar med para ihop med itunes men jag antar att det bara är att starta itunes och sen köra zipphone.exe med rätt kommando.
Aktiverad och jailbreakad men du kan inte ringa med den eller?
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:45
Fungerar detta på en 1.1.1 alltså med gamla BL?
Det jag frågar är om man kan man välja i iTunes att uppgradera från en hackad 1.1.1 till 1.1.3 och sen kör man bara ZiPhone? Är det så enkelt?
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:46
Mr.A, Adrian skriver ju i sista meningen att man även kan låsa upp telefoner med nyare bootloader. Missade du det? Och ”para med iTunes” betyder att iTunes är igång, iPhone är ansluten via sladd och syns i iTunes.
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:47
Hoppas det kommer en bra guide snart.
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:49
Om jag ska tolka begreppsvärlden här på ifun.se så innebär detta alltså att denna metod INTE innebär upplåsning av baseband så att man kan använda tex svenska SIM-kort?
(Enligt det tidigare inlägget där ni skiljer på aktiverad och upplåst: http://www.ifun.se/bootloader-baseband-och-firmware-vi-reder-ut-begreppen/ )
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:52
Per, jag tror du missade sista meningen i första stycket: ”Dessutom kan det låsa upp telefoner med nya bootloadern.”
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:52
Per:
Jo jag förstod väl det men det lät konstigt
Ehh.. att man kan låsa upp telefoner med nyare bootloader vet jag men den låser inte upp 1.1.1 utan jailbreakar bara men smidigt som faen var det.
måndag 11 februari, 2008 kl. 18:57
YES!!
Jag har 1.1.1 akviterad jailbreakad och upplåst och har länge varit sugen på att fixa 1.1.3 men inte pallat eftersom det verkat så krångligt!!
Skulle någon kunna beskriva steg för steg hur jag uppdaterar min 1.1.1:a till 1.1.3 och sedan får den att fungera som vanligt så vore jag tacksam!! Tack på förhand!
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:06
Kan man alltså om man har ver 1.1.1 uppdatera till 1.1.3 i iTunes och sen köra det här? Och få en fullt fungerande telefon?
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:08
Sitofaz. Jag har för mig att det bara är att patcha den från iTunes till 1.1.3 sen köra ZiPhone dirr. Hoppas det fuungerar
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:22
”Patcha med Itunes” betyder updatera vanligt med Itunes lr?
Någon som har testat som kan garantera att det fungerar?
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:29
har en 1.1.1 oob, updaterade till 1.1.3 i itunes,
körde -a -j och sedan anysim. funkar utmärkt =)
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:32
Efter att du har uppgraderat till 1.1.3 och kört ZiPhone med -a och -j, får du in Installern då?
Sen vill jag även kolla om man kan ”gå tillbaka” till ett tidigare state ifall nåt går åt skogen? Speciellt om man har den gamla BL (3.9).
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:42
Guide för 1.1.1 OOB
Uppdaterade till 1.1.3 via itunes
Ha telefonen ikopplad och itunes igång hela tiden. Låt det bara vara.
Packa upp ziphone och lägg mappen direkt under C: för lättare åtkomst i CMD.
Öppna Windows CMD:
1. Skriv ”cd..” och tryck enter tills du kommer till C:
2. Skriv ”cd ziphone” och tryck enter
3. Skriv ”ziphone.exe -j -a”
Programmet talar om vad du skall göra -> stäng av och sätt på telefonen genom att hålla inne startknappen och homeknappen. När du ser att den startar kan du släppa startknappen (håll inne home) tills telefonen hamnar i recoverymode. Nu kan du släppa alla knappar.
Låt programmet sköta sitt och vänta i ca 45 sek.
Nu är den jailbreakad och jag tror jag fick med allt.
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:43
Har en 1.1.2 OOB. Uppdaterade den först via Itunes till 1.1.3 och sen körde jag ziphone. Klockrent!
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:44
Björn du får installer installerat
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:46
någon som kan bekräfta att det fungerar att köra under OSX 10.4? tankade hem programmet men då jag nyss har switchat från windows så ser det för mig ut som att det enbart är exe-filer i ziphone-mappen?
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:54
Ta inte min kortfattade beskrivning i artikeln som fullständiga instruktioner, jag ville bara visa på hur det gick till i stora drag. Bättre guider kommer säkert ut närsomhelst om de inte redan är ute.
Mr.A: Telefonen jag testade det på har gamla bootloadern, så jag väntar lite på att en ny version av anySIM för 1.1.3 kommer ut, alternativ funderar på att testa geohots IPSF-style-upplåsning.
Daniel: det ska finnas en fil som bara heter ziphone som du kan köra från kommandoraden (det var dock det som inte fungerade under 10.4 för mig, men det sägs ha kommit bättre versioner för OS X, har inte testat).
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:57
Skall man först avinstallera allt, typ swephone och övriga tredjeparts program?
måndag 11 februari, 2008 kl. 19:59
Ni som gjort detta och lyckats, vilken version av iTunes har ni kört?
måndag 11 februari, 2008 kl. 20:00
Min fastnade i recovery-läget. Någon som råkat ut för samma sak? (1.1.1 OOB –> 1.1.3 via iTunes –> ZiPhone)
måndag 11 februari, 2008 kl. 20:26
När jag ska skriva in ZiPhone -j -a står det zibri.dat could not be opened for reading. Någon som vet vad jag gör för fel /Martin
måndag 11 februari, 2008 kl. 20:41
jag har aldrig haft iPhone och aldrig testat nåt men jag tror att du har missat .exe delen..
ziphone.exe -j -a (i hope
)
måndag 11 februari, 2008 kl. 20:55
@ArdA
Glömde skriva det men jag skriver så (http://img123.imageshack.us/my.php?image=namnlshy2.jpg) :/… Tack ändå! Någon annan som vet?
måndag 11 februari, 2008 kl. 20:58
Jag uppdaterade till 1.1.3 via itunes och körde jailbreak samt aktivera genom cmd. Men när den står på Done! så är jag kvar vid aktiveringsläget. Vad göra?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:05
Har en 1.1.2 OOB från UK, jailbreakad och upplåst med geo-metoden? Kan jag köra ziPhone nu direkt och det ska fungera? Utan att jag behöver göra om upplåsningen med Geo-metoden?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:08
Har en OOB 1.1.2. Gjorde restore till 1.1.3 och körde sedan enligt ovan. Detta gav dock bara jailbreak och aktivering. För upplåsning av SIM:
Sätt AutoLock till Never
Kör sedan:
iphone.exe -u
Följ instruktionerna och vänta 2 min, klart!
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:08
Adrian:
Det var en bra nyhet iaf.
Förresten så körde jag anysim 1.1.3 och kan nu ringa med min 1.1.3 telefon med Bootloader 3.9.
Är det någon nackdel att köra med anysim som finns ute nu?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:10
Glöm allt, fick det att funka nu. Gjorde lite fel i cmd.
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:18
Är det någon som hittat hur man kör ZiPhone från Mac! Jag hittar bara en .exe – fil
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:19
Tobias, uppdaterade du till 1.1.3 med iTunes alltså? alltså uppdaterade du genom att trycka på uppdateringsknappen eller körde du recoverymode sen shift+restore metoden?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:29
Jag får inte ens upp min iphone i itunes nu. Testat både DFU och Restore. Hjälp
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:33
Zarathustra–>
Ta en titt här: http://www.iphoneatlas.com/2008/02/11/one-step-true-jailbreakunlock-for-iphone-113-released/
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:36
Här kan man hämta ziphone för mac
http://files.filefront.com/ZiPhonezip/;9612717;/fileinfo.html
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:36
Linus: gjorde Restore från iTunes.
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:36
alltså går det att låsa upp skiten (så man kan använda telia/comviq/tele2 osv.) efter att man uppdaterat med ziPhone? isf hur?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:37
okej tobbe, vart tankar man 1.1.3 firmware?
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:40
[...] bilden tillsammans med att det numera går att låsa upp senaste versionen av den plus den låga dollarn… samtidigt som min fru åker till USA, blir [...]
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:42
Fick en 16GB 1.1.3 från USA idag. Allt funkade klockrent med Ziphone. Tjoho!
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:43
Linus > http://appldnld.apple.com.edgesuite.net/content.info.apple.com/iPhone/061-4061.20080115.4Fvn7/iPhone1,1_1.1.3_4A93_Restore.ipsw
Jag rebootade min dator och kan nu komma åt iphonen igen. Ska testa att köra via restore istället och sen -j -a i cmd.
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:51
Nae det går inte med ziphone. Kommer bara till aktiveringssidan hela tiden. =/
måndag 11 februari, 2008 kl. 21:57
Ingen som även låser upp den med Ziphone. Alla Aktiverar den och jailbreakar den bara :-S
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:03
Kört detta med en 1.1.1 och det funkade fint. Nu får har jag dock inget gsmnät, ska man installera anysim eller liknande? Installer finns och wlan funkar. Vilken version isåfall?
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:11
Jag har samma problem. kan inte komma förbi aktiveringen hur jag än gör. sen kan jag inte heller nedgradera längre varken via shift+restore eller ibrickr..
ser ut som döden för min iphone
Nån som vet hur man löser de??
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:13
Antar att man ska köra anySim1.2.1u efter ZiPhone? Någon som kan konfirmera?
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:15
konny:
Anysim 1.3 lägg till installer.iclarified.com i installer
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:17
Jacob: kom på hur man fixa de.. man måste köra ”ziphone -v”, och sedan köra ”ziphone -j -a”.
Funkade fint för mig i alla fall
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:18
anysim 1.3 gjorde susen! tackar
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:22
Någon som kört ZiPhone på Mac OSX ?
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:29
Jag har en fullt fungerande 1.1.1 iphone som köptes som en 1.1.1 och inte har uppgraderats sedan dess, men nu är jag riktigt sugen på 1.1.3 och skulle därför vilja ha en mycket detaljerad guide för Windows XP. Snälla snälla publicera detta ASAP. Tack på förhand!
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:30
Förresten. Är det något som INTE fungerar i 1.1.3 som mjukvara etc? står inte så mycket om detta.. (har försökt hålla mig uppdaterad)
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:36
Jag har som Andree och många andra en fullt fungerade 1.1.1 ur lådan som jag kört i några månader!
Skulle några kunna göra en detaljerad steg för steg beskrivning hur jag fixar den till 1.1.3 och så att jag fortfarande kan ringa osv, vet att några har skrivit ovan typ hur man gör men fattar inte riktigt så vore grymt om nån kunde göra mer detaljerat med vilket anysim jag måste köra osv
Tack som fan den som orkar!
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:37
Andree:
Det finns guide för windows, på http://www.iclarified.com
Det är bilder från vista men funkar lika bra med xp !
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:38
Tack sonicZ, du räddade min kväll. I vanlig ordning var jag för snabb på bollen…
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:39
Sitofaz: denna guiden kanske hjälper http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=656
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:46
sonicZ > Tyvärr hjälpte det inte för mig. Blä, jag trodde verkligen det skulle bli lösningen! Ingen som kan hjälpa mig?
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:49
Körde du restore-fil och sedan -v sen -a-j? För jag kan ju inte ta uppdatera längre eftersom den redan ligger på senaste 1.1.3. Jag testade att köra restorefilen, sen -v -a -j men ja…ursäkta för dubbel, glömde skriva detta.
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:52
Jag körde först en -v, startade om telefonen och körde sen -j -a. Ingen restore innan. iTunes 7.6.
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:55
jag körde en full restore och inte shift+retore.. alltså jag lät itunes ladda ner 1.1.3 etc. när jag kom till aktiveringen körde jag cmd och ziphone..
men jag tog inte alla tre på en gång utan först bara ziphone -v
och när det var klart lät jag den gå tillbaka till aktiveringsföntret och körde ziphone -j -a
och sedan anySIM 1.3
har funkat 2 gånger nu.
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:55
Okej jag startade visserligen inte om min iphone i mellan där, kankse är värt ett försök. heja heja.
måndag 11 februari, 2008 kl. 22:58
e de bara jag eller har dom inte installerat massa skit i installer.
kan inte avinstallera dom programen iallafall. fruktansvärt störande
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:02
Hej på er,
Kan ingen skriva en enkel steg för steg guide, hur man skall göra allt detta.
Jag har en läst igenom alla inläggen här, och jag tycker det verkar väldigt rörigt
Jag har en OOB 1.1.2, som jag gärna skulle vilja lägga in 1.1.3
När man har gjort detta, får man då en 1.1.3, BL 4.6, 04.03.13-G ?
//Martin
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:05
om man har en 1.1.1 OOB behöver man bara köra jailbreak och activate eller är telefonen forfatande jailbreakad om man uppdaterar via iTunes? så man bara behöver köra activate?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:06
kan ja göra detta med turbosim i, eller måste ja sätta in det amerikanska simkortet i telefonen innan ja kan köra ziphone grejjen???
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:08
Tack för hjälpen! Grymt bra support.. älskar verkligen denna sidan, men jag har ett problem till. Vill mycket gärna spara mina anteckningar och nummer (framför allt mina nummer). Hur går jag till väga då?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:12
Fungerade inte. Herre min J! Vad är felet?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:14
Måste ja köra med amerikanska simkortet eller kan ja köra på turbosimet ?? alltså när ja gör denna processen???
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:16
Andree: Allt sådant backas om du syncar med iTunes, så du kan alltid återställa backupen efteråt.
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:19
Sweet, och jag måste inte pula med Itunes när jag kör Ziphone.. den lirar med alla varianter av itunes?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:20
Fler spännande problem! Nu får jag ”Main script execution failed” när jag försöker installera AnySim 1.1.3. Någon som har samma problem?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:23
Tobbe: Du har glömt att installera den senaste Installer. SSH:a in i iPhone via teminalen (skriv ssh root@dinipadress sedan lösenord alpine) och kör följande:
cd /
cd Applications/
wget http://repository.apptapp.com/packag…/Installer.zip
rm -rf Installer.app
unzip Installer.zip
chmod +s Installer.app/Installer
chown -R root:wheel Installer.app
rm Installer.zip
Andree: Man måste tydligen ha iTunes igång samtidigt, men när det gäller versioner har jag ingen aning.
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:24
tobbe: jag hade samma problem. startade om två gånger och körde refresh. sen gick de bra
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:25
Varför kollar ingen 99iphone istället? Här kan man ju inte ha ett supportforum..
http://www.99.se/iphone-mobiltelefon/235038-svenska-i-1-1-3-ger-main-script-execution-failed.html#post1456738
http://www.99.se/nyhetstips-ipod-iphone/236192-ziphone-1-0-sl-ppt-direkt-aktivering-jailbreak-1-1-3-samt-uppl-sning-bl-4-6-a.html
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:27
kag gör allt detta men kommer fortfarande inte in i telefonen, fortfarande activate när ja startar den, blir galen, har kört ziphone massa ggre nu ju!!!
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:28
Glöm inte att det faktiskt finns andra program för att göra det. Independence senaste beta t ex.
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:35
du behöver inte anysim.
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:39
Wow, sjukt mycket kommentarer
Ni som har problem, kolla igenom kommentarerna här, och för sedan Tomas råd om att kolla in 99.se/iphone, det är mycket troligare att ni får hjälp där och hittar svar där. Bara en vänlig påminnelse
Och ni som ropar efter guider, ha lite tålamod, iClarified och andra sajter brukar vara snabba med det. Emellanåt kommer det en guide på iFun också, men jag brukar vänta lite och låta läget stabilisera sig lite
Eller varför inte skriva en guide själva som omväxling?
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:48
Så grymt:) idag råckade jag återställa telefonen, var helt förstörd men så hittade jag hit och lyckades sparka igång den lilla rackaren med detta verktyg:) tack så hemskt mycke:))
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:53
Tack Tomas!
måndag 11 februari, 2008 kl. 23:54
asså, har en 1.1.2 otb, kan jag nu uppdatera till 1.1.3 via itunes o sen använda ziphone för att fixa resten?
tack på förhand
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:07
Bivo: Ja det kan du men jag vet inte riktgt hur
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:10
Ofattbart enkelt! Och allt fungerar…fantastiskt! Fick dock göra om det en gång, men på andra försöket fixade sig allt och på bara några minuter….mums.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:11
Snälla skriv hur du gör! Jag har 1.1.1 nu
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:11
AJAJAJ! Jag Uppdaterade min iphone via itunes från 1.1.1 till 1.1.3 laddade ner Ziphone och följde intruktionerna. Varken activeringen eller Jailbreak fungerade.. vad kan detta bero på?? (min iphone köptes med 1.1.1 så jag ni vet vilken bootloader det är) Jag behöver snabb hjälp då jag bara äger 1st mobil för tillfället.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:19
Först uppdaterade jag till 1.1.3 via iTunes uppdatering, sedan körde jag ZiPhone ( 2 ggr, för den första gick inte ) ziphone -a -u -j
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:20
Jag sitter på exakt samma problem som dig Andree. Skriv om det dyker upp någn lösning, jag har googlat hur länge som helst. Och ingen verkar veta varken här, på 99 eller på resten av de forum jag kollat i. Hårda bud… =/
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:21
Nu funkar allt utom att simkortet inte funkar.. måste jag köra något program för det?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:25
Andree, kan du beskriva precis hur du gjorde för att få allt att fungera (utom simkortet)
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:27
Ja vad är det för stil? Jag bad dig till och med om en lösning i föregående post. Vad det gäller simkortet så är det väl bara att köra med anysim 1.3 ?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:28
Första felet jag gjorde tidigare var att inte sätta den i recoverymode utan bara vanligt läge (första gången jag gör detta så…) sen när ajg gjorde rätt där så fungerade allt!! wee men jag har än så länge inte täckning eller fungerande simkort.. det kommer heller inte upp ”please enter pin” som det gjorde första gången jag skulle använda min 1.1.1
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:31
Andree, kom igen nu, beskriv EXAKT hur du gjort för att fixa din telefon? steg för steg please! Måste man avinstallera swephone och alla tredjepartsprog?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:52
Nej det måste man inte..
Jag syncade den med itunes för att få behålla alla mina nummer..
Sen så uppdaterade jag den via itunes till 1.1.3..
sedan körde jag guiden för Ziphone..
Sen är vi på samma ruta, fast att jag inte får igång mitt SIM just nu.. funkar nog med lite pillande
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:53
Anysim funkade kanon
Min lur fungerar
Weeeeeeeeeee
http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=656
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:56
1.1.1 upplåst med anySIM 1.1 till 1.1.3 upplåst med anysim 1.3
1. Uppdaterade genom Itunes som vanligt (fick felmeddelande först men installerade om itunes sen funkade det) jag struntade i att avinstallera alla tredjepartsprogram men jag gjorde en sync innan för att inte förlora info
2. Körde Ziphone.exe -j -a (stäng inte av itunes under tiden Ziphone jobbar då kommer det inte funka)
3. Installera BSD subsysteme igen annars funkar ingenting
4. Installera anysim 1.1.3 finns under iClarified i sources Glöm inte att sätta autolock till never och köra anysim i airplane mode
lycka till
p.s lokaliseringen funkar för mig något off men coolt ändå
tisdag 12 februari, 2008 kl. 00:57
Jävla orättvist! ;P Har verkligen suttit med det här nästan hela dagen och försökt gå från 1.1.1 till 1.1.3. Så nära men endå inte. Med risk för att låta som Hasse Aro så – Är det någon som vet något om det här så tveka inte att höra av er ! Jag är tacksam för all hjälp som kan lösa det här.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 02:16
Allt klart
:D Jag har gått från 1.1.1 till 1.1.3 utan problem!! Allt funkar prima! Om nån undra något så fråga!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 02:18
Jag undrar. kan inte få mitt simkort att fungera…:/.. allt annat funkar… men inte anysim 1.3
tisdag 12 februari, 2008 kl. 03:58
[...] MAC.BLORGE.com wrote an interesting post today on [from ericwahlforss] iFun.se | Allt om iPhone i Sverige "…Here’s a quick excerpt…bookmark this on del.icio.us – posted by ericwahlforss to iphone crack and saved by others… [...]
tisdag 12 februari, 2008 kl. 05:45
vad är fördelarna med 1.1.3??? har 1.1.2 nu
tacksam för svar
tisdag 12 februari, 2008 kl. 08:14
Är det någon som har testat detta på mac ?,
tisdag 12 februari, 2008 kl. 08:45
reba:
Här kan du se alla nya funktioner i 1.1.3:
http://www.iphoneinfo.se/alla-nya-funktioner-i-iphone-113/
tisdag 12 februari, 2008 kl. 09:04
Hej,
Kan ingen skriva ihop en enkel liten guide, som talar om steg för steg hur man skall göra den här proceduren.
Allt här är ju utspritt på över 100 inlägg…
//Martin
tisdag 12 februari, 2008 kl. 09:16
För Mac vore FÖRTRÄFFLIGT (om det går att köra på Mac förstås?) med en guide oxå!! Thx
Jag vet att Du Adrian är en ”försiktig general” men du är oxå en världsmästare på guider
tisdag 12 februari, 2008 kl. 09:34
Detta funkade kanon bra. Har en 1.1.2 otb som först uppdaterades genom itunes till 1.1.3 och
sedan kördes ziphone. Glöm dock inte iphone.exe -u för upplåsning av sim kort..
Allt funkar förutom lokaliseringen på google maps, någon som har fått detta att funka
här i Sverige?
Fredrik
tisdag 12 februari, 2008 kl. 10:54
SSH verkar lite knäppt. Man kommer in första gången men tar man då disconnect i WinSCP kommer man aldrig in igen om du inte ominstallerar openSSH.
Dessutom verkar inte Services vara lika smooth längre och jag har för mig att SSH gick igång fast jag slagit av det.
Anyway, detta kanske bara händer på min telefon och måste man ha SSH kan man köra Quit istället för disconnect i WinSCP så kommer man in igen.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 10:56
Edge står oxå på ON hela tiden i Services oxå.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 11:01
[...] rekommenderar dig att köpa en OOTB iPhone. Det är inte längre så krångligt att jailbreaka och låsa upp iPhone. Och det är egentligen det jag syftar på med rubriken på [...]
tisdag 12 februari, 2008 kl. 11:34
Jag lyckades inte tyvärr-
Försökte med både iTunes igång och iTunes av, på både Leopard och XP.
Den sa varje gång att den lyckats men den blev inte aktiverad och jailad.
Tog mig ett antal timmar att få den unbricked och nu är jag tillbaka på 1.1.2.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 12:01
Någon som har testat denna GUI
http://hackint0sh.org/forum/showthread.php?t=29554
Kan man uppdatera till 1.1.3 i iTunes, och sedan köra denna metoden ?
//Martin
tisdag 12 februari, 2008 kl. 12:22
… WHOOOOOAAA!!!!!!
Funkade KLOCKRENT.. Följde denna guiden till punkt o pricka… (Tack Nenne)
—————————————————————————————–
1.1.1 upplåst med anySIM 1.1 till 1.1.3 upplåst med anysim 1.3
1. Uppdaterade genom Itunes som vanligt (fick felmeddelande först men installerade om itunes sen funkade det) jag struntade i att avinstallera alla tredjepartsprogram men jag gjorde en sync innan för att inte förlora info
2. Körde Ziphone.exe -j -a (stäng inte av itunes under tiden Ziphone jobbar då kommer det inte funka)
3. Installera BSD subsysteme igen annars funkar ingenting
4. Installera anysim 1.1.3 finns under iClarified i sources Glöm inte att sätta autolock till never och köra anysim i airplane mode
—————————————————————————————–
Ska tillägga att jag igår förmiddags fick för mig att uppgradera min fullt fungerande 1.0.2 telefon till en 1.1.2. (Detta var alltså innan detta hacket släpptes..
Lyckades ”Bricka” min telefon och tillbringade ung. 13-14 timmar igår med att låsa upp den igen. Provade med ALLT
Uppgradera, nedgradera, virginaze, PRECIS ALLT.
Såg sedan igår vid 23.00 tiden att detta hade kommit och avvaktade tills imorse med att prova.. Funkade så sjukt bra o smidigt. Jag hade alltså en jailbreakad 1.1.1 när jag började och följde som sagt de anvisningar ovan till punkt o pricka.
Så sjukt glad nu.. Yhea!!!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 12:32
håller med maz, en enkel guide för macen hade varit förträffligt
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:07
Jag körde en restore via iTunes (7.6), så den laddade ner och installerade sen startade om. Körde ”ziphone.exe -j -a -u” . Sen gick jag in i installer.app, installerade SwePhone 1.1.3.
Tadaaa, fullt fungerande iphone. Synd bara att jag är bunden till 3 i hundra år till…
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:18
Hej alla kunniga
Kan någon snäll person förklara hur det går till på en mac?
tacksam
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:29
Ska man uppdatera via iTunes till 1.1.3 innan man kör ZiPhone om man har 1.1.2 upplåst och klar??
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:30
Alltså snälla… När ni uppdaterar i iTunes från 1.1.2 OOB till 1.1.3 (innan ni när ziPhone), hur gör ni då?
Trycker ni på ”uppdatera” där det står att det finns en ny firmware ute, trycker ni på shift+restore eller kör ni recoverymode, sen shift+restore? tacksam för svar
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:31
Här är en guide jag fick från ModMyiFon för Mac. Men jag vet inte om jag ska uppdatera till 1.1.3 i iTunes innan jag kör den!?
- connect iphone
- itunes will launch. Wait till its done then quit itunes
- run Activity Monitor and quit iTunes Helper
- copy content of folder to your home dir
- open terminal
- type chmod 777 zibri.dat
- type ./ziphone -j -a
- wait for 45 sec
- type ./ziphone -u
- wait 2m30sec
- run iworld from installer for other country fixes
- run bosstool from installer to move file, etc.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 13:58
uppdaterade via itunes till 1.1.3, och körde -a -j..
fungerade ej, kunde inte restora telefonen till 1.1.1 . restorade till 1.1.3 och kördea -a -j -u
och nu synkar jag iPhonen normalt:) meka dom sörva dom underholla dom , DE E NAJS
tisdag 12 februari, 2008 kl. 14:43
Skall man ÅTERSTÄLLA i iTunes om man har en 1.1.2 jailbroke, aktiverad och upplåst före man uppdaterar till 1.1.3 i iTunes????? Och sedan köra iZiphone?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 15:20
Gjorde en uppgradering från 1.0.2 till 1.1.3 och körde sedan ziphone, men nu får jag inte kontakt med WiFI (för att kunna köra installer).
Tips??
tisdag 12 februari, 2008 kl. 16:06
Har provat ziphone nu ett par gånger.. allt funkar bra tills det att jag vill ha kontakt med GSM nätet. det går helt enkelt inte. anysim 1.3 vill inte hjälpa, det står ju dessutom att det är för 3.9?. uppgraderade från 1.1.2 till 1.1.3 i itunes. någon som vet hur man löser detta?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 16:27
När jag laddar ner BSD system eller Any sim 1.3 får jag ”package download faild”.
Någon idé någon snälla. SSH har också försvunnit.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 16:29
Har någon prövat ZiPhone för OS X.5 med en iPhone med version 1.0.2?
Köpte min iPhone redan i september och är lite sugen på de nya funktionerna i 1.1.3 men är feg – vill inte stå utan min iPhone om det inte fungerar…
Någon som provat…?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 16:46
Hallå hallå,
Körde ZiPhone på min OTB 1.1.3 igår – funkade inte med OS X men dock på Win XP.
Körde ordning: ziphone.exe -j -a
sen efter det reboot av iphone och sedan: ziphone.exe. -u
Funkade som en charm och allt på iPhonen har funkat. Ordlistor, Samtal & SMS (utan att behöva installera iWorld), YouTube osv.
OBS!!! När jag kom hem senare och kopplade in iPhonen till iTunes så verka det funka normalt. DOCK – efter ett tag så kopplade iPhonen bort sig från iTunes (eller vise versa) och det har efter detta inte gått att få kontakt mellan iPhone iTunes på något sätt jag fösökt än sålänge. Det indikerar inte ens att man laddar telefonen utan det är som om man den inte har någon kontakt med USB-kontakten alls. (testat med andra kablar och datorer med).
När jag testar att koppla upp med FireWire så funkar det och telefonen börjar laddas. Dock så går det ju inte att föra över musik med denna nu så det är ju inget fullskaligt substitut men det vittnar ju om att det finns kontakt mellan iPhone och iTunes.
NÅGON SOM HAFT ETT LIKNANDE PROBLEM ELLER HAR TIPS/TRIX PÅ VAD JAG KAN GÖRA FÖR ATT ÅTGÄRDA DETTA? Vore så otroligt tacksam.
/N.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 16:46
Det låg tydligen saker i kö.
Jag tryckte ”clear cue” sen fick jag ner det.
Har fortfarande inte SSH. Hur instalerar man det?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:01
Nu har jag provat 15 gånger utan resultat…
hade en jailbreakad 1.1.1 med AnySim, uppdaterade till 1.1.3 via Itunes, inga problem så här långt, ladda hem ZiPhone och körde ZiPhone.exe -a -j allt gick bra dvs fick Done. telefonen startar om och nu kan jag bara göra ”nödsamtal” ?? ( haft Itunes igång i bakgrunden ) … vad gör jag för fel? och vad kan jag göra för att fixa detta?
Leta och letat efter lösningar, men ej hittat något som funkar… HJÄLP!
Tack på förhand
/AndyHoy
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:02
Ahhh Det hette ”open SSh” det var därför jag inte hittade det. Sorry…
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:06
Shit, locate me i google maps funkar helt perfekt, den visade till och med i vilken del av kvarteret jag är i!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:09
Tänkte dra lite snabbt vad jag gjorde för att få ALLT att funka
Jag har själv en 1.1.1 otb som var upplåst mha anysim och jailbreakme.com. Jag gjorde följande:
Uppdatera itunes till senaste verren.
Körde en synkning mot itunes ifall något skulle gå fel.
Uppdaterade iphonen i itunes till senaste 1.1.3, givetvis strejkare den när den är klar och säger att jag har fel simkort.
Medans jag har itunes igång kör jag ziphone -a -j i kommandotolken. Programmet ber mig sätta luren i recoverymode och sen händer lite saker och jag bes vänta i 45 sekunder…färdigt.
Kopplar loss luren och startar om den. Allt funkar utom upplåsningen.
Kör in bsd subsystems genom installern.
Kör in anysim 1.3 och låser upp luren.
Har en fullt fungerande lur nu med 1.1.3. Tillochmed localisation i google maps funkar.
Riktigt simpelt var de oxå.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:10
Till Auto!
Samma sak här! Kan inte ladda ner BSD Subsystem! Troligen är servern överbelastad.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:12
Hjälp!
Kommer inte längre…
Uppdaterat från 1.0.2 till 1.1.3 och sedan kört ziphone -j -a och andra varianter.
Kommer in och kan köra unlock på simkortet, men får sedan ingen kontakt med operatören eller WIFI (unable to connect…) och kan alltså inte köra BSD mm via installern…
Luktar baseband, men vet inte vad jag ska göra.
Snälla hjälp
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:12
AndyHoy
Om du inte har en OOB 1.1.2 eller 1.1.3 så måste du köra anysim 1.3 för att låsa upp telefonen!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:16
för mig, 1.1.1 OOB. allt funkade perfekt. körde update i iTunes till 1.1.3.
körde i terminalen:
./ziphone -a -j
ZiPhone v1.0 by Zibri. http://zibree.blogspot.com
Source code available at: http://www.iphone-elite.org
Loading zibri.dat.
ppc
Searching for iPhone…
Working…
och så har det stått i närmare 1 timma nu. jag har gjort om detta flera gånger tidigare. det är exakt samma sak. vad kan jag göra????
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:19
Zarathustra
Hur kör jag AnySim 1.3 om jag endast kommer till ”Slide for emergency” läget efter reboot?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:28
Har fortfarande inte någon GSM kontakt… så därav denna fråga: är det bara om man har 1.1.1 oob eller lägre man behöver anysim? 1.1.2 och 1.1.3 oob behöver bara köra ziphone för att låsa upp för svenska kort?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:30
Har nu kört detta på en 1.1.3a som jag först uppdaterade via itunes, det var en 1.1.2a från början. Körde sedan ziphone -j -a -u. Allt fungerade klockrent!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:30
@AndyHoy
IMPORTANT: CURRENTLY DOING -a -j ALONE MAY NOT WORK FOR SOME. THIS IS BEING TROUBLESHOOTED AS WE SPEAK AND WILL BE RESOLVED. IN THE MEANWHILE, -a -j -u WILL WORK IF YOU HAVE A 4.6 BL IPHONE
Altså prova med ZiPhone -a -j -u
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:36
080212 16:36: Uppdaterad version finns på Zibris blogg: http://zibree.blogspot.com/2008/02/ziphone.html
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:37
Den här går direkt dit:
http://zibree.blogspot.com/2008/02/ziphone-updated.html
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:37
Ni som sitter på upplåsta telefoner med firmware 1.0.2, tänk på att det ofta behövs en ”virginize” innan man går vidare.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 17:46
det är alltså ingen som kan besvara varför oob 1.1.1 -> 1.1.3 genom itunes står och tuggar under ”working..” och nada händer..?
har även återställt. ingen skillnad.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 18:07
Tja!
1/ Kommer alla grejjer på mobilen raderas om jag kör den hära ziphone upplåsningen?
2/ Jag har en 1.1.2 urkartong, ska jag uppgradera genom itunes till 1.1.3 och sen köra ziphone?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 18:31
Kan bekräfta att jag lyckats aktivera, jailbreaka och unlock’a min iPhone med ziphone principen. Har nu en fullt fungerande iPhone med 1.1.3
Min lur är en oob (out of box) 1.1.1 med bootloader 3.9 (aktiverad, jailbreakad och unlock’ad) sen uppdaterade jag luren till en 1.1.2 enl den sista principen (geohot) utan problem. Efter det så provade jag uppdatera enl ziphone-principen och jag har nog råkat ut för nästan alla problem som beskrivits i detta forum + att jag inte har nån större vana av sånna här grejjer men har i alla fall lyckats ändå. Hoppas kunna hjälpa till lite nu när jag äntligen lyckats.
Jag gjorde så här (kör pc med win xp):
Uppdaterade luren direkt i iTunes till 1.1.3 (inget shift-klick) utan problem.
Följde sen guiden för att aktivera/jailbreaka enl ziphone-principen och lyckades inte på första försöket men lyckades utan problem på andra. Nu var luren aktiverad och jailbreakad men inte upplåst (nu började mina problem).
Läste mig till att anysim 1.1.3 skulle funka men inte för mig (fick: “Main script execution failed” ) och det berodde tydligen på att jag inte hade senaste versionen av ”installer”. Gick vidare med att:
Laddade ner winSCP till datorn, installerade ”bsd subsytem” och ”openSSH” i luren via ”installer”.
Installerade winSCP i min pc (installerade winSCP som explorer view i min pc) och anslöt luren med hostname: min iPhone’s ip-adress, anv-namn: root, passw: alpine
Nu utforskade jag in i lurens ”applications-mapp”.
Laddade ner filen: http://repository.apptapp.com/packag…/Installer.zip (jag högerklickade och sparade som…) packade upp filen (installer.app) med winrar och körde en ”drag & drop” direkt in i lurens applications-mapp (ersatte/skrev över befintlig). Startade om luren sen för säkerhets skull
Öppnade sen installer i luren och installerade anysim 1.1.3 – inga problem alls
Körde sen anysim 1.1.3 (I AIRPLANE MODE!!!) och det tog runt 5 min – upplåst och klar!!!
Vill tacka alla som skrivit in på dessa forum så jag lyckats läsa till mig det jag behövde för att fixa till min lur. Men framförallt till ifun.se (grym information + ordlistor o grejjer) och ziphone-snubben och geohot som lyckats med dessa iPhone-hack
tisdag 12 februari, 2008 kl. 18:32
Hej,
Jag har en jailbreakad och fullt fungerande 1.1.3 iPhone, den är dock inte upplåst. Jag undrar nu om jag kan köra ZiPhone och iphone.exe -u för upplåsning av mitt sim kort? Om detta går kan jag då ha kvar samtliga mina installerade program eller måste jag göra något innan jag kör iphone.exe -u?
Tacksam för svar.
MVH
Alex
tisdag 12 februari, 2008 kl. 19:01
Alex det är bra om du skriver vilken ver din telefon var från början
tisdag 12 februari, 2008 kl. 19:04
Absolut Sitofaz, jag hade en 1.1.2 OOB. Var det infon du behövde?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 19:28
Jag har just nu en upplåst och fungerande 1.1.1 och jag undrar om det spelar någon roll vilken version iphonen hade från början. Köpte nämligen telefonen upplåst. Kan man ta reda på vilken version det var från början?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 19:31
OM -A -J inte fungerar kör unlocken samtidigt!
-a -j -u
fungerade perfekt åt mig:)
tisdag 12 februari, 2008 kl. 19:55
någon som vet vad felkod 1609 är?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 20:24
Mac-guide!
http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=664
tisdag 12 februari, 2008 kl. 20:27
Eh, jag är alldeles för snabb
”DO NOT FOLLOW THESE INSTRUCTIONS YET. WE ARE TESTING NOW!”
tisdag 12 februari, 2008 kl. 21:02
SMS och Firmware 1.1.3 ger telefonnummer +46 och inte namnen som finns i kontaktlistan om man inte ändrar alla nummer till +46.
Är det så för er andra?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 21:08
Hejsan,
Efter att jag låste upp min OTB 1.1.3 (ziphone -j -a, -u) och koppla in till iTunes så kopplade den plötsligt, efter ett tag, ner sig från iTunes utan förvarning. Sen dess har jag inte kunnat kopla upp iPhonen mot någon dator (mac eller pc) med någon USB kabel eller i någon usb”slot” jag testat. Ger kontakt med firewire men inte med USB (bara genom usb man kan synka och föra över musik).
Tankar eller tips någon?
Mvh,
Niklas
tisdag 12 februari, 2008 kl. 21:38
ok, jag lyckades få upp telefonen. har nån lyckats få igång wifi? jag kan inte connecta, och routern är det definitivt inget fel på.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 21:56
AndyHoy och Jacob
Problem att activera/jailbreak med ziphone -a -j
Hade samma problem som er men gjorde detta.
sen stängde jag av iphonen på vanligtvis
drog ut kabeln
Stängde av itunes öppna taskmanger döda itunes.exe ituneshelper.exe
öppna dos fönster körde
ziphone bara först
sen ziphone -a -j
sen höll jag inne home knappen medans jag satte i kabeln då kommer den i rätt mode och kommer börja köra ziphone direkt.
Sen fungera det
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:00
Erik:
ja det spelar roll. 1.0.2 tror jag behöver virginizer. 1.1.1 kan jailbreakas med ziphone men simkortet får man att funka med anysim 1.1.3.
1.1.3 kan du jailbreaka och låsa upp på en gång med ziphone.
Se denna länk: http://www.ifun.se/kolla-bootloader-version-enkelt/
Per: wifi funkar på mina telefoner efter uppdateringen. Kör annars shift + restore så borde 1.1.3 funka prima nästa gång. Firmwares kan man ladda hem från http://iphone.unlock.no
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:10
Det verkar vara MÅNGA med problemet att Wi-Fi slutar fungera efter ZiPhone upplåsning.
Någon som vet varför?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:12
Haha! Perfekt timing.. frun ska till Chicago på fredag. 16GB? Why, thank you!
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:23
telefonnummrena som bara visades som +46 löste sig
Glömde installera svenska nummer :-O
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:33
Mr. A: gjorde ingen skillnad att shift+restora till 1.1.3. jag kan fortfarande inte använda wifi. ”joining” står det. men sen står det bara att jag inte kan connecta till nätverket.
jag förstår inte hur du gjorde för att fixa wifin? jag har en oob 1.1.1, körde ziphone -j -a -u och kommer in i telefonen utan problem nu…
tisdag 12 februari, 2008 kl. 22:56
Funkade ju perfekt
1.0.2 OOB -> 1.1.1 anySIM -> 1.1.2 TurboSIM och sedermera 1.1.3 med ziphone anySIM 1.3, oh yeah.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:25
Per:
hmm så skumt.
Då jag inte har kommit åt wifi berodde det på att ”mac filter” var påslaget i routerns inställningar.
Har din iphone fått nytt automatiskt ip kanske routern in tar emot denna nya ip vilket hände mig en gång så jag tog bort ”mac filter” för wlan helt och hållet på routern.
Men stämmer det att många har problem med wifi så kanske det är något annat.
Wifi funkade på momangen på båda mina efter ziphone däremot installerade jag BDS system direkt efter och sedan andra applikationer men checka din router först eftersom du inte kommer åt internet.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:25
Varför låser alla upp telefonen med Anysim? går det inte att köra Ziphone -u ?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:26
in = inte
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:30
om man har en Jailbreaked 1.1.2 med BL 4.6 redan.. kan man bara göra en Unlock då så att man kan ringa med den med ZiPhone? : / eller måste man återställa den, uppgradera till 1.1.3 och sen göra Activate, Jailbreak och Unlock med ZiPhone?
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:33
Svar till Brainstorm:
Njaa.. beror på vilken Bootloader du har.. har du 3.9 kan du göra det med AnySim v1.3 och om man har BL 4.6 gör man det med Ziphone. =)
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:35
Jag har Bootloader 3.9 nu med 1.1.3 firmware. Men jag tänkte Restora telefonen i Itunes. då får jag väll Bootloader 4.6. Å då kan jag väll även låsa upp den med ZiPhone
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:38
Brainstorm: Nej, du får läsa på lite om hur bootloadern fungerar i vår artikel om detta.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:39
Stort tack Morto!
Jag fick faktiskt det löst genom att det var en på 99.se som förtydligade att man inte ska ha telefonen i dockan när man stänger av telefonen. Utan först ta ur dockan, stäng av och sätt på och släpp powerknappen och tryck på home, sen sätter du i den i dockan direkt efter home. och sen körde jag bara Ziphone, då fungerade det. Pinsamt av mig men även om jag inte har svårt för engelska så har jag inte tolkat det så på någon guide jag läst.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:50
Adrian: Aha, nu förstår jag. Jag har läst nästan alla sidor som har med Iphone att göra i flera månader tillbaka och trots det så har jag missupfattat
Det är alltså Basebandet som ändras när man Uppdaterar i Itunes. Bootloadern ändras aldrig.
tisdag 12 februari, 2008 kl. 23:59
Jacob: Jag tror inte man ska behöva göra det så krångligt. Det ska gå med att ha den i dockan hela tiden, det är jag rätt säker på.
Den telefon jag först testade på har jag nu återställt till 1.1.3 och nu kan jag inte få ZiPhone att fungera med den. ZiPhone kör sin process, men telefonen aktiveras inte ändå. Har testat massor av gånger på lite olika sätt. Håller på att undersöka lite andra alternativ nu. Men det är ju många med BL 3.9 som inte får ziphone -a -j att fungera fullt ut har jag sett. Och -u är inte ett alternativ för BL 3.9.
Brainstorm: Precis
onsdag 13 februari, 2008 kl. 00:01
Är det en nackdel att ha den gamla Bootloadern? Eller kommer det bli en nackdel?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 00:14
Adrian, det ska enligt upphovsmakaren själv av ZiPhone ENBART gå att göra så här:
1. ta bort iphonen från dockan.
2. stäng av telefonen genom att hålla nere sleep i 5 sek (så att den stängs av HELT)
3. håll nere home-knappen samtidigt som du pluggar in telefonen i dockan
4. kör igång ziphone (jag körde ziphone -a -j på xp, ej os x som inte funkade alls för min del!)
jag har faktiskt fått igång min telefon helt och hållet nu. jailbreakat med ziphone och lyckades få igång mitt wifi. problemet för min del var att iphonen inte ville fatta sig på lösenordsskyddade nätverk. så slå av lösenordsskyddet temporärt så fungerar installer.app. så kan du installera anysim 3.1 and then you’re good to go
märkte även att det krävdes ett syncfix för att få tillbaka alla kontakter, trots att de ser lite skumma ut just nu.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 00:14
brainstorm, jag körde ziphone på min telefon, oob 1.1.1 – är inte så sjukligt haj på det tekniska, men jag är rätt säker på att jag har den gamla.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 00:29
pär: Jag har för mig att jag inte behövde göra så förut, när jag först skrev denna artikel. Och t.ex. iClarifieds guider säger inget om det. Men jag gjorde exakt så nu och det fungerade med -j -a. Dock hade jag återställt telefonen precis innan (och innan det kört ziphone -e) så jag vet inte exakt vad som gjorde susen. Men kanske har du helt rätt. Orkar dock inte återställa en gång till bara för att testa
onsdag 13 februari, 2008 kl. 00:58
Jag gjorde som Adrian först sa och skrev en kort guide ganska tidigt högre upp.
Jag lät alltså iphone vara ikopplad och itunes igång hela tiden och det funkade på båda mina telefoner. OOB 1.1.1 och OOB 1.1.2
Det jag inte förstod var att Adrian ville vänta på nyare version av Anysim 1.1.3 och jag undrar varför.
Nackdel med den som finns nu?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:04
Hej allesammans!
Är duktigt sugen på en iphone, men förstår inte hur fasen ni vågar köpa en telefon utan försäkring!:O vad jag vet så brukar ju iaff mina telefoner gå isönder hela tiden.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:09
Mr.A: Läs detta inlägg för bakgrunden till det.
Förövrigt körde jag faktiskt anySIM 1.3 nyss på telefonen jag suttit och svettats med. Jag kom fram till samma fel som förut (det hängde sig) men denna gång började jag inte tjafsa med återställning och annat, utan installerade BSD subsystem och OpenSSH, sen anslut jag till telefonen, gick in och körde chmod 755 anySIM.app/* i /Applications. Sen fungerade anySIM och jag har precis låst upp telefonen.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:19
…och det fungerar utmärkt. Lade in SwePhone, startade om, valde svenskt språk, svenskt regionsformat och stoppade i mitt SIM-kort (varvid klockan korrigerades automatiskt). Testade lokalisering i Google, hjälp dom vet var jag bor!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:36
ZiPhone 1.1 ute, se uppdatering 4 i artikeln.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:46
Hej allihop! ja har precis uppg..min 1.1.2oob till 1.1.3 via Ziphone har fått problem med safari samt installer. Jag har full wifikontakt men det vill inte? Gick till ett gaming cafe för att låna deras wifi, då hade ja fullkontakt men det gick inte då heller?
Om jag går till installer och vidare till categories och sedan väljer vad som helst under tex All packages…..oavsett vad jag väljer där så får jag hela tiden samma meddelande:
Error. Package download failed: can´t find host!”
Och det samma händer när ja ska uppdatera sources då står det:
Refresh failed, could not refresh sources
O när ja ska i på Safari så står det: Safari cant open the page because it cant find the server.
någon som har något förslag
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:49
Adrian:
Najs att den funkar.
Jo jag kunde faktiskt inte först installera Anysim 1.1.3 – blev fel under intsallationen så jag försökte då installera BSD subsystem istället och fick exakt samma fel. Hmm jag kliade mig i huvudet och försökte sedan igen med BSD och då funkade det och Anysim gick då oxå bra.
Det ändå jag upplever konstigt är openSSH som bara funkar första gången man installerar och connectar till winSCP förutom en gång då jag tog quit istället för disconnect i winSCP.
Kan vara så att jag är ensam om problemet på min 1.1.1 OOB -> 1.1.3
Måste tillägga att jag inte installerade openSSH med Ziphone.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 01:57
Förvånansvärt nog fungerar ZiPhone öht inte på min iMac alu 20″. Varken paths eller files finns där de ska och filen MobileDevice.Framework existerar inte öht. Varken i programdisten eller på min Mac. Då är det inte så lätt att komma vidare. Så nu har jag en iTunes restored 1.1.3 inaktiv, fängslad och låst
onsdag 13 februari, 2008 kl. 02:01
hej
har låst upp ett gäng 1.1.3 otb nu med ziphone o det funkar utmärkt
har låst upp en 1.1.2 otb – recover mode upp till 1.1.3 o funkar utmärkt
nu håller jag på med en 1.0.2 som brickats i försök att via gunlock uppdatera till 1.1.2 det glömdes tydligen att airplane mode nånstans i den processen.
någon som har tips kring unbrickning?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 03:11
gunnar – det som skrivs på iclarified beskriver inte paths o filer utan kommandon som du kan kopiera o klistra in i terminalen
m
onsdag 13 februari, 2008 kl. 04:11
Hej, jag vet att det här kommer att låta som ett reklam-inlägg, men då så många av er verkar ha
problem med uppdateringen till 1.1.3 så kunde jag inte hejda mig…
Bor ni i Göteborgs-området kan jag låsa upp era telefoner oavsett version (1.1.1 – 1.1.2 – 1.1.3).
Telefonen kommer att fungera direkt och utan StealthSIM/KingSIM mm. Telefonen kommer att vara uppdaterad till 1.1.3 med allt vad det innebär.
Nu till den sämre biten, det kostar 300 kr, men då garanterar jag att telefonen kommer vara klar för användning inom 10-15 min.
Maila mig på ofvree@gmail.com eller ring på 0735-076636 om det låter intressant.
mvh
Abbe
onsdag 13 februari, 2008 kl. 04:27
har precis låst upp min 1.1.2 otb. jag började med att uppdatera till 1.1.3 i itunes. när uppdateringen var färdig lät jag iphonen fortsätta vara ihopkopplad med datorn och körde ZiPhoneGUI som finns på länken nedan. väl inne i programmet lät jag alla 3 val (jailbrake, activate, unlock) vara ikryssade och tryckte på free my phone. sedan var allt klart! har nu en fungerande 1.1.3 iPhone =D
lycka till alla!
http://home.no/geezuzz/ZiPhoneGUI.exe
onsdag 13 februari, 2008 kl. 08:14
Adrian: Kan du utveckla detta: ”gick in och körde chmod 755 anySIM.app/* i /Applications. Sen fungerade anySIM och jag har precis låst upp telefonen.”
Jag hänger inte med riktigt där. Ska anySim ligga på skrivbordet eller vad? Eller räcker det med att ha anySim 1.3 app installerat i telefonen?
Får nämligen inte anySim att vilja fungera.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 08:29
maz: Jag installerade anySIM 1.3 genom Installer. Fick ett felmeddelande, men när jag avslutade Installer var anySIMs ikon på plats andå. Då anslöt jag till telefonen med SSH från min dator (hur man gör det finns det beskrivet i många guider på nätet). Väl inne navigerade jag till /Applications (cd /Applications) och sen körde jag kommandot ovan (chmod 755 anySIM.app/*). Jag gjorde även chmod 755 anySIM.app men jag tror inte det är nödvändigt.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 09:53
Lyckades bra med min gamla iPhone som jag körde 1.0.2 på (om jag nu minns rätt).
Fick problem med AnySim 1.3 precis som Adrian men det gick bra likväl.
Gjorde det hela från en Mac. Notera att det verkar krävas att du kör Leopard. Försökte först från 10.4.11 men misslyckades.
Såhär gjorde jag:
- Uppdaterade Installer till sista version.
- Uppdaterade telefonen till 1.3 med hjälp av iTunes. (Och nu slutade min telefon att fungera som…telefon)
- Följde denna ( http://www.iclarified.com/entry/comments.php?enid=664 ) instruktion på alla punkter utom på en punkt. Jag körde ./ziphone -a -j och INTE ./ziphone -a -j -u (eftersom min telefon är gammal och jag behövde låsa upp den med anySim).
Detta gick klockrent. Nu hade jag en iPhone fullt fungerande bortsett att den inte kunde läsa simkortet.
- Gick in i Installer och Installerade anySim 1.3: Den hängde sig under installering. Startade om telefonen. Då dök anySim upp.
-Installerade BSD Subsystem med hjälp av Installer.
-Satte telefonen i Flightmode och Autolock=off.
-Körde anySim 1.3.
KLART. Allt fungerar även YouTube.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 09:54
Jag har lyckats fram till och med att jag installerat anySim 1.3. När jag startar anySim får jag meddelandet ” You must Auto-Lock to ”Never” in Settings to continue. anySim will now quit”. Problemet är att den sår på never och jag har prövat att ställa på annat, slått på och av telefonen men jag får hela tiden samma meddelande!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 10:40
GLÖMDE EN SAK:
Innan jag körde ziphone så avslutade jag iTunes samt iTunes Helper (den sista mha Aktivitetskontroll)
onsdag 13 februari, 2008 kl. 10:53
Zarathustra:
Har du ställt den i ”Air-plane mode”?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 10:56
”Nu till den sämre biten, det kostar 300 kr, men då garanterar jag att telefonen kommer vara klar för användning inom 10-15 min.”
”Lås upp din iPhone – Alla versioner. 399:- Vi finns både Stockholm & Göteborg ”
Usch – vad vidrig. Använder andras ”gratis/donate”-grejor för att tjänar själv på det… Säkert samma folk som klagar hela tiden att det inte går fort nog men har aldrig donerad en enda öre…
onsdag 13 februari, 2008 kl. 11:07
Tjena!
Funderar nu på att uppdatera till 1.1.3. Har idag en fullt fungerande OTB 1.1.1 som jag uppdaterat till 1.1.2 via guiden här på ifun.se! Hur många är ni därute som har samma förutsättningar och som har fått 1.1.3 att fungera fullt ut? Hur har ni gått tillväga?
Tacksam för svar.. // Fredrik
onsdag 13 februari, 2008 kl. 11:10
Jag vet inte vilken iphone OTB jag har, den var upplåst med 1.0.2 när jag köpte den! fick inte så mycet mer info… jag kollade i BBinfo och jag fick fram att jag har iphone 1.1 så frågan är kan jag köra ZiPhone?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 11:16
Auto
Nej det har jag inte gjort! Försökte det också men det hjälpte inte! När skall det vara Airplane mode?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 11:47
Hej igen! Försökte nu att uppdatera till 1.1.3, men fastnade när Ziphone bad mig vänta i 45 sek. Väntade ca 5min, men ändå kom aldrig ”Done!” upp? Nu har jag bara en Iphone som visar apple loggan, kan inte heller sätta telefonen i recovery mode verkar det som.. Någon som har något tips?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 11:59
Fredrik: Fick samma problem som du med ZiPhone på mac med terminalen.
Testade iJailbreak. Fungerade!
För recovery: Håll in sleep och home länge så startar den om, sedan gör du bara en restore i iTunes.
Om du får felmeddelanden så kan du testa att starta om datorn samt docka ur och i telefonen igen. Jag fick en massa strul flera gånger men till slut gick det.
GUI till Ziphone för mac:
http://code.google.com/p/ijailbreak/downloads/list
onsdag 13 februari, 2008 kl. 12:05
Hej
Jag är så jäkla grön på detta och skulle behöva lite hjälp.
Jag har en Iphone 1.1.2 ootb som har legat och skräpat sen jul, som jag nu vill börja leka med.
Jag har mac med Leopard.
Hur ska jag gå tillväga, snabbt och enkelt för att hacka telen?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 12:33
Zarathustra
När du kör Anysim
onsdag 13 februari, 2008 kl. 14:04
Någon som kommit på hur man får WiFin att börja fungera?
Ibland fungerar WiFin, men då får jag ingen kontakt med servern, med ”package download failure” via installern.
Uppdaterat ifrån 1.0.2 direkt till 1.1.3 och det går inte att nedgradera (tar slut vid *#301#) och se om virginize kan fungera.
Verkar hopplöst?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 14:12
Tja
jag har en 1.0.2 iphone som fungerar perfekt just nu. det är modem fitmware 04.02.13_G. hur ska jag göra för att uppdatera till 1.1.3. något speciellt jag ska tänka på eller göra.
tack så mycket på förhand.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 15:50
Hej!
Fick samma problem som Fredrik och John, så tog Johns råd att testa iJailbreak. Funkade skitbra.
Dock får jag inte anySim 1.3 till att funka. När jag ska installera det kommer det upp ett felmeddelande, men andra har tydligen också fått upp detta meddelande och ändå fått programmet att funka. När jag går ut till huvudmenyn via home-knappen så finns anysim där. Jag satte igång flygplansläge som vanligt, och öppnar programmet, men när jag trycker försöker trycka på ”Ok, Unlock my iphone” så händer inte ett jävlaste dugg.
Precis som om knappen inte funkar…
Finns det andra program frö att låsa upp en 1.1.3 med BL 3.9?
Eller är det någon som vet varför det inte går att installera anySim som vanligt?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 15:57
Peter: Har du läst kommentarerna här? Kolla in vad jag skrev om det problemet med anySIM och hur jag läste det. Även andra har haft andra lösningar, se andra kommentarer.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 16:01
Stämmer detta om ZiPhone på denna sidan?
http://www.iphoneinfo.se
onsdag 13 februari, 2008 kl. 16:27
Alla ni som inte får AnySim 1.3 att fungera. Har ni installerat BSD subsystem först??
onsdag 13 februari, 2008 kl. 16:42
J-phone: Jag hade inte det så det är mycket möjligt att det inte fungerade för mig pga av det, för det blev ett felmeddelande vid installationen.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 16:53
Kan fortfarande inte få igång anySim 1.3, får felmeddelandet att jag måste sätta Autolock till never vilket jag gjort. Har också försökt i Airplane Mode!
Någon som har något råd!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 16:58
Tack Adrian.
Det är lite pinsamt att säga, men det visade sig att BSD inte hade installerats korrekt, men att jag var under uppfattningen att jag hade det installerat. När jag sedan väl fick BSD att installeras korrekt löste allt sig…
Numera en lättad ägare av en 1.1.3 iPhone. Var helt förtvivlad där ett tag. Använda reservtelefonen i skolan var inget kul. Man konstaterar snabbt hur man vant sig vid iPhonens interface m.m….
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:12
JP: Wifin kan få spratt av att ha varit förvald innan installation, tror jag. jag tog forget network, startade om, och loggade in igen och då funkade det. sen får man nog ta refresh sources igen i installern
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:14
GUI för upplåsningen
http://ijailbreak.com/
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:27
Tidigt Martin, kolla ”Uppdatering 5″ i artikeln :p
har kört det på en OOB 1.1.3 16 GB iPhone nu, fungerade bra.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:45
Hur gör man när man använder ijailbreak ?
Jag har just nu en OOB 1.1.2 upplåst med geohot.
Skall jag nu sätta iphonen i dockan och uppdatera till 1.1.3 via iTunes ?
Och sedan ladda ner och köra GUI ijailbreak ?
Någon som kan skriva ihop en enkel och snabb guide, det är väldigt rörigt med alla guider hit och dit…
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:45
Jag gjorde följande:
1. Uppgraderade med iTunes till 1.1.3.
2. Ställde telefonen i recovery mode.
3. Stängde av ALLA apple-program som kördes i windows. gå in i Aktivitetshanteraren > Processer.
4. Körde ZiPhone och klickade i Unlock, Activate, Jailbreak och Verbose Boot (så ser man vad som händer på telefonen). Efter ett tag sa ZiPhone ”Done”.
5. Startade om och installerade BSD Subsystem 2.1 och openSSH (glöm inte att uppdatera sources!)
6. Körde anySIM 1.3 (innan funkade det inte att ringa, fick ”No Service”).
7. Följde denna guide: http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=598
8. La till ifun.se/swe i sources, installerade allt svenskt.
Funkar super nu. Lite problem med ZiPhone…glöm inte att stänga ALLA apples program som går i bakgrunden. Innan jag gjorde det ville ZiPhone inte riktigt bli klar efter den startat om telefonen.
onsdag 13 februari, 2008 kl. 17:55
Om jag köper en iphone i usa 1.1.3 kan jag då låsa upp den med ZiPhone.
ska jag köpa den med ett AT&T $59.99 Abonnemang men inte aktivera den?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 18:12
Hur ställer man iPhonen i recovery mode ?
Jag har en 1.1.2 OOB
Hur gör jag för att få en fullt fungerande 1.1.3, med alla dess funktioner ?
//Martin
onsdag 13 februari, 2008 kl. 18:52
Tack Magnus för ditt svar.
Tyvärr fungerar inte detta. Är det någon som kan hjälpa mig att lösa detta, donerar jag direkt 100:- till ifun!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 19:12
http://www.99.se/iphone-mobiltelefon/236412-ziphone-1-2-a.html
Kola denna länk. Kanske Ziphone 1,2 fixar det eller?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 19:15
Till Martin Gustavsson
Läs denna… http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=655
onsdag 13 februari, 2008 kl. 19:30
Om jag uppdaterar min OOB 1.1.2, till 1.1.3 via iTunes.
Och sedan kör (iJailbreak för mac)
Vilket baseband får jag då ?
OCH, kommer jag att kunna köra alla nya funktioner i 1.1.3 (t.ex kart-positioneringen)?
//Martin
onsdag 13 februari, 2008 kl. 21:33
Har MAC OSX 10.4.11 och en iPhone 1.1.1 med BL 3.9
- Uppdaterade iTunes till 7.6
- Återställde till 1.1.3 i iTunes
- Startade om utan att hålla inne home
- Körde iJailbreak från ijailbreak.com
- Körde in BSD Subsystem via Installer
- Startade om telefonen
- Körde in anySIM 1.3 via Installer
Allt funkar, locate i GoogleMaps, YouTube.
Sweet!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 21:51
Äntligen kan jag ringa igen!!
Körde Ziphon2.0 med allt utan att radera baseband…
Ingen anysim behövdes!
Har dock kvar mitt problem med WiFin som fortfarande bråkar (har ännu inte fått in BSD o ssh eftersom jag behöver just Wifin, för att just det,… få igång WiFin(?).
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:21
Snälla hjälp mig, den har låst sig vid apple-loggan å nu kan jag inte ens göra nått. det ända som händer när jag trycker home och powerknappen är at den stängs av och slår på sig igen….SNÄLLA
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:31
Brainstorm skrev
nälla hjälp mig, den har låst sig vid apple-loggan å nu kan jag inte ens göra nått. det ända som händer när jag trycker home och powerknappen är at den stängs av och slår på sig igen….SNÄLLA
Jag hade samma problem och jag trodde det var kört…
Tryck ner som du gjort men håll i homeknappen ytterligare 10 sekunder. Sedan kan du börja om igen med hela proceduren. Jag var körd många ggr men helt otroligt fixade jag det ganska smidigt..kom ihåg att starta om itunes
Skitkul att jag lyckades, hoppas det går bra för dig med
Jonas
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:36
Till Brainstorm,
Fick samma idag (Körde ziphone på Mac):
Då körde jag ziphone 1.1 men fick köra ziphone 1.0 istället. Då gick det bra. Alltså ladda hem nedan.
http://rapidshare.com/files/91372036/ZiPhone_5_.zip.html
Sätt din tfn i Recovery mode (tror det är nödvändigt) (http://www.iphonealley.com/tips-and-tricks/save-your-iphone-with-recovery-mode)
Du måste ha telefonen ansluten till datorn för att få telefonen i recovery mode.
Kör sedan ziphone enligt denna instruktion: http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=664
Notera också att det står om ditt problem i inledningen på iClarified:
IMPORTANT: If your are getting the Apple logo problem with ZiPhone 1.1 here is a link to ZiPhone 1.0 which didn’t have this issue!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:41
OK, om jag fattat detta rätt…
Jag har en 1.1.2 ursprungligen köpt i somras. Jag kan alltså:
1. Installera 1.1.3 i iTunes
2. Boota om
3. Köra ZiPhone 2.0
OK, det ska vara allt?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:43
Jag har en iPhone med Bootloader 3.9 (1.1.1)
Vad behöver jag göra för att få en upplåst 1.1.3? =)
Snälla, hjälp mig!
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:53
Jag har precis kört iJailbrek och allting har fungerat bra, har stoppat mitt simkort och det verkar fungera. Men inte att slå nummer, då hoppar den bara direkt tillbaka till huvudmenyn. Det går att ringa till telefonen… Någon som har en lösning?
onsdag 13 februari, 2008 kl. 22:59
Dum fråga kanske, men vad betyder OOB och OTB?
Jag har en 1.1.1 (från början en 1.0.2). Kan jag uppgradera till 1.1.3?
Tack på förhand!
torsdag 14 februari, 2008 kl. 01:33
Nu är min iPhone verkligen ”bricked”. iTunes kan inte ens känna av den när jag kopplar in den. Får alltså inte ens erbjudande om att aktivera den.
På själva iPhonen är dock rätt grafik på skärmen.
Några tips på vad jag kan göra nu?
torsdag 14 februari, 2008 kl. 02:34
hade 112 o fixade med senaste Ziphone 2.0 funkar perfekt rekommenderas /love
torsdag 14 februari, 2008 kl. 10:50
Hej,
Jag har en jailbreakad, med dev team, och fullt fungerande 1.1.3 telefon som jag i dagsläget kör med turbosim. Jag undrar om det är möjligt, utan att påverka telefonen med ex. en restore, från en jailbreakad 1.1.3 köra endast upplåsningen med Ziphone så jag slipper mitt turbosim?
Är det någon som har erfarenhet av detta eller vet om det går eller inte?
MVH
Alex
torsdag 14 februari, 2008 kl. 11:59
Verkar vara några som precis som jag har problem med wifi och att telefonen stannar vid apple-logotypen när man kör ZiPhone.
Problemet med wifi löste jag genom att glömma nätverket i telefonen. Ta bort lösen på routern (vet inte om det behövs egentligen). Leta på nätverket igen. Då gick det fint igen. Drog hem subsystem och openssh (i den ordningen) och nu funkar det finfint allting.
Problemet med att apple-logon kom upp på telefonen när man kör ZiPhone löste jag genom att stänga av ALLA apple-program som körs. AppleMobileDeviceHelper.exe, AppleMobileDeviceService.exe, iPodService, iTunes.exe. Sen körde jag ZiPhone igen och då gick det utmärkt.
Allt på XP alltså. Har inte testat ZiPhone på mac eftersom det gick så bra på XP.
Hoppas det hjälper nån iaf.
torsdag 14 februari, 2008 kl. 12:09
Till Johan:
Testa denna guide: http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=598
torsdag 14 februari, 2008 kl. 20:50
tappar man bort alla alla kontakter, foton m.m. när man uppdaterar från 1.1.1 till 1.1.3 via itunes?
eller kan det ske via ziphone?
torsdag 14 februari, 2008 kl. 21:02
Tänkte dela med mig av en lyckad uppdatering av min 1.0.2 telefon.
Gjorde det hela från en Mac med 10.5 Leopard. Andra som försökt med 10.4.11 har misslyckats.
Så här gjorde jag:
- Uppdaterade Installer till sista version.
- Uppdaterade telefonen till 1.1.3 med hjälp av iTunes och lät iTunes gå.
- Laddade ner ZiPhoneOSX här ZiPhone 2.0 OSX Version och startade det.
- Konstaterade att Verbose boot (debug) och klickae Start.
- Väntade lite oroligt medan iPhonen visade olika ikoner recovery, Appelloggan, nödsamtal, programkod… hjäääälp! Till slut efter en evighet… några minuter landade den i Springboard utan GSM-nät men med Wi-Fi:n fortfarande igång.
- Installerade Community Sources, BSD subsystem och OpenSSH från Installeraren.
- Startade om iPhonen.
- Installerade anySIM 1.1.3
- Startade om iPhonen igen.
- Körde anySIM 1.1.3.
- Startade om iPhonen och sedär full GSM-täckning, SMS, Kartor, YouTube kort sagt allt.
- Installerade sedan Svenska menyer och Nummerformatering men struntade i den Svenska ordlistan.
- Installerade AFPd och lade in Svenska ordlistan manuellt enligt Kias tips http://svenskiphoneordlista.wordpress.com/ och nu fungerar ordlistan.
Lycka till!
torsdag 14 februari, 2008 kl. 22:28
Ni som uppgraderar från 1.1.1, kör ni UPPDATERING eller ÅTERSTÄLLNING i iTunes?
Spelar det någon roll?
torsdag 14 februari, 2008 kl. 23:18
Jag hade lyckats med ALLT! Gick att ringa med o allt! men så fick jag för mig att installera swephone… den låste sig verkade det som. Sen startade den om, nu fastnar den på äpplet med en sån där ”upptagen” snurra i mitten. Sen burrar den till 2 ggr var 10:e sek.
Kan varken stänga av telefonen eller restora den, bara att kasta eller?
torsdag 14 februari, 2008 kl. 23:23
Konstigt, för när den är i dockan så känner itunes igen iphonen och jag kunde ladda ner mina bilder…
torsdag 14 februari, 2008 kl. 23:24
Har ett litet problem här, skulle uppskatta hjälp:
Kör ZiPhone 2.1 och allt går som det ska.. det står ”Wait 2´30″ och sen kommer det upp massa text på skärmen och sen står det ”Done!”. telefonen kommer till Home Screen.. jag sätter in mitt SIM men det funkar fortfarande inte.. det e precis som att detta program inte gjorde nåt med telefonen.. Min telefon var dock redan Jailbreaked 1.1.2 OTB BL 4.6 så jag använde bara Unlock.
Någon som har nåt tips? ska jag göra en restore och sen upp till 1.1.3 och göra det därifrån med -a -j -u?
torsdag 14 februari, 2008 kl. 23:53
Här kommer en summering av hur jag gjorde för att få ALLT att fungera.
Förutsättningar:
- iPhone 1.1.1 OOB som jag låst upp via jailbreakme.com och med AnySIM.
- OSX 10.5.2
- iTunes 7.6 (29)
- ZiPhone-OSX 2.0
Förberedelser:
- Synka med iTunes så att du har en aktuell backup om det skulle bli problem.
- Se till att du har koll på dina Sources i Installer, de försvinner.
- Tredjepartsprogrammen lät jag ligga kvar, men de försvann ändå vid uppdateringen.
1. Uppdatera iPhonen till 1.1.3 i iTunes genom att klicka på uppdatera.
När uppdateringen är klar klagar iTunes på att felaktigt SIM-kort sitter i telefonen.
2. Starta ZiPhone UTAN att stänga av iTunes.
3. Bocka i rutorna för Jailbreak, Activate och Verbose boot. Klicka sedan på Start.
4. Efter att ZiPhone är klar startar telefonen om, och när man kan köra ”slide to unlock” kan man fortsätta.
5. Se till att telefonen har WiFi tillgängligt, starta sedan Installer.
6. Installera BSD Subsystem.
7. Installera AnySIM 1.3.
8. Starta om telefonen.
9. Se till att telefonen är i flygplansläge, samt att Auto-lock är inställt på Never.
10. Starta och kör AnySIM 1.3.
11. Starta om telefonen.
KLART!
fredag 15 februari, 2008 kl. 01:01
Tja! Har en 1.1.1 och vill som alla andra ha 1.1.3 hur gör man? Om ja fattat det rätt e det bara att uppgrade den som vanligt med ett program? och är allt kvar på Iphonen efter det typ kontakter, sms, musik m.m?
fredag 15 februari, 2008 kl. 05:48
Ja, det gick ju smutt! Har just låst upp sju (7), lurar på hotellrummet. Tackar för de fina programmet.
Keep up the good work!
fredag 15 februari, 2008 kl. 08:35
hej,
har en 1.1.1 som e uppgraderad till 1.1.2.. om jag vill köra 1.1.3, behöver jag då avinstallera alla mina 3parts prg t ex customize, summerboard, converter o mina spel? uppdatera till 1.1.3 via itunes o därefter ziphone? funkar då alla 3parts prg i 1.1.3?
fredag 15 februari, 2008 kl. 10:51
Andy: Jag avinstallerade ingenting, men de försvann av sig själv ändå, så jag fick installera dem på nytt.
De jag testat hittills har fungerat bra under 1.1.3.
Däremot har jag haft problem med iToner (för att lägga in egna ringsignaler), de jag hade lagt in innan uppdateringen ligger kvar i listan, men går inte att spela upp.
fredag 15 februari, 2008 kl. 15:17
Någon som bor i Malmö/Lund som kan fixa min upplåsta 1.1.1. till 1.1.3. är inte så tecknisk skulle vara sjukt gött. Ni får klart cash för det….
fredag 15 februari, 2008 kl. 16:07
Andy N: Kolla in iPhone-assistans.
fredag 15 februari, 2008 kl. 19:06
Hej.
Har en fransk Iphone :
version 1.1.3
model MB346F
modem firmware 04.03.13_G
Den är upplåst pga av att jag har ett franskt Orange Abonnemang.
När jag är i Sverige vill jag kunna använda ett sim kort från telenor.
Vad gör jag bäst då ?
Hur använder jag Ziphone på bästa sätt.
Hoppas ni kan hjälpa, har försökt hitta svaret i detta forum, men har inte hittat nån med liknande önskemål.
fredag 15 februari, 2008 kl. 19:44
http://iclarified.com/entries/index.php?caid=2&scid=11
lördag 16 februari, 2008 kl. 01:25
[...] som han enligt uppgifter stulit från Dev Team och släppte allting i ett program som heter ZiPhone. ZiPhone gav oss en extremt enkelt metod att genomföra aktivering, jailbreak och – om man hade en [...]
lördag 16 februari, 2008 kl. 11:06
Hej!
Hur låser man upp en splitterny 1.1.3 OOB med ZiPhone?
Måste jag gå in i iTunes och återställa även fast det är 1.1.3 OOB?
Eller ska jag köra ZiPhone direkt? Och efter ZiPhone, inget mer?
lördag 16 februari, 2008 kl. 15:59
Okeeej.. nu börjar jag få damp på detta :p min iPhone är en 1.1.2 OOB med BL 4.6. restora och uppgradera till 1.1.3 genom iTunes.. körde ZiPhone med -a -j -u men detta gjorde bara att telefonen blev jailbreaked och activated.. gjort detta 2 ggr.. eftersom det inte funkade att låsa upp med detta testade jag GeoHot unlock från installer.. men detta programmet kör också klart utan att låsa upp telefonen.. någon som kan hjälpa? vill inte ha iPhone som funkar som en iPod
lördag 16 februari, 2008 kl. 16:29
jag lyckas inte utan får detta meddelande (mac), vad betyder det?
Loading zibri.dat.
i386
Searching for iPhone…
dyld: lazy symbol binding failed: Symbol not found: _sleep$UNIX2003
Referenced from: /Users/nilsnorberg/Desktop/ZiPhone/./ziphone
Expected in: /usr/lib/libSystem.B.dylib
dyld: Symbol not found: _sleep$UNIX2003
Referenced from: /Users/nilsnorberg/Desktop/ZiPhone/./ziphone
Expected in: /usr/lib/libSystem.B.dylib
söndag 17 februari, 2008 kl. 14:01
Se guiden som antingen följer med Ziphone, finns på iClarified och andra ställen för hur du gör. Du ska inte behöva återställa den eftersom den redan är 1.1.3.
Använder du Mac OS X 10.4 (Tiger)? Har sett problemet komma upp flera gånger här på fun och på några andra ställen, har inte kunnat återskapa problemet här (kör 10.5 Leopard) eller lösa på distans.
söndag 17 februari, 2008 kl. 20:52
Vad händer om jag måste återställa min redan upplåsta iphone till fabriksinställningar.
måndag 18 februari, 2008 kl. 01:20
Tja! Jag ska nu uppdatera min kära Iphone 1.1.1 till.1.1.3 jag undrar bara om kontakter, musik, anteckningar, sms, m.m försvinner då?????
måndag 18 februari, 2008 kl. 15:53
Hallå.. sedan detta inte verkar fungera för mig vill jag nu nedgradera min telefon till 1.1.1 och sedan köra GeoHots Unlock därifrån. nån som kan berätta för mig hur man nedgraderar? :/
måndag 18 februari, 2008 kl. 21:58
Finns det någon risk med att uppgradera till 1.1.3?
tisdag 19 februari, 2008 kl. 12:16
Hej,
Läste på macrumors att Ziphone 2.4 nedgraderar bootloadern automatiskt till 3.9 istället för att ha kvar 4.6, är detta bra ?
//Martin
tisdag 19 februari, 2008 kl. 12:27
Martin Gustavsson: Om det fungerar utan problem är det nog rätt bra. Den gamla bootloadern tillåter att man skriver om baseband som man vill och därmed kan man ha rätt baseband till 1.1.3. Om det går snett i själva nedgraderingen av BL så kan man ha en riktigt riktigt brickad telefon. Jag har inte läst på så mycket om just detta, men jag tror det verkar fungera för folk. Är faktiskt lite sugen på att testa det själv på en OOB 1.1.3-telefon.
tisdag 19 februari, 2008 kl. 14:06
Adrian:
Gäller detta endast på OOB 1.1.3 telefoner ?
//Martin
onsdag 20 februari, 2008 kl. 09:52
ZiPhone nedgraderade min baseband till 04.02.03G Men annars fungerar den perfekt har inte märkt av något förutom att jag behövde installera Community Sources för att kunna ladda ner några paket via installern.
onsdag 20 februari, 2008 kl. 09:53
Glömde nämna att jag har en 1.1.3 OOB-telefon.
onsdag 20 februari, 2008 kl. 15:35
Finns det någon risk med att uppdatera en 1.1.2 till en 1.1.3?
torsdag 21 februari, 2008 kl. 23:04
Om det är någon som kan detta med ZiPhone bra så hjälp mig snälla! Detta är mitt problem: Jag köpte en 1.1.2 OTB som var jailbreaked. Restora och uppgradera denna till 1.1.3 och körde ZiPhone 2.4. Det enda som hände var att min BL nedgraderades till 3.9 samt att telefonen blev activated och jailbreaked, men inte unlocked (hur nu det går ihop? : /). har testat detta ett antal gånger, genom commandline och med användning av Zibri’s GUI, har testat att göra alla steg separat också men lyckas fortfarande INTE unlocka min telefon (allt funkar utom telefonen, det står ”Locked SIM” ”Låst SIM” uppe i vänstra hörnet).
Någon som kan hjälpa mig?
// Fredrik
lördag 23 februari, 2008 kl. 07:42
Hjælp. iPhonen ær helt frusen.
Jag føljde instruktionerna i Ziphone och valde Unlock, Activate och Jailbrake. Pløtsligt popade windows upp flera gånger att den hittade en iPhone och sedan hænde ingenting. iPhonen har frysit med apple logon på. Resetar jag den genom att hålla nera power knappen och home knappen så fortsætter den att vara i ”fryset” læge, dvs apple ikonen syns hela tiden.
iTunes kan inte heller se iPhonen alls længre, och inte windows heller. Ær det någon som vet hur jag kan resetta iPhonen?
Som det ær nu så verkar den helt død.
/Andreas
lördag 23 februari, 2008 kl. 09:17
Ok, jag fick den att fungera nu genom att hålla ner home knappen nær jag satte ner den i dockan. Fiffigt.
/Andreas
söndag 24 februari, 2008 kl. 11:04
Jag fick ett problem med min telefon efter att använt ZiPhone. Alla spår kontakter osv försvann men det är helt ok, det fixar jag igen. Däremot så finns det 2,44gb ÖVRIGT på min iPhone när jag dockar den till iTunes. Hur får jag bort detta?
söndag 24 februari, 2008 kl. 21:31
Låste upp min Iphone via iclarified funkade klockrent MEN när jag ska installera bsd subsystem så får jag efter 3/4 ett felmeddelande, download package failure, nån som har något tips?
Har inte Wifi hemma så jag åkte iväg med telefonen till en hotspot där jag hade ett öppet nät.
torsdag 6 mars, 2008 kl. 23:48
Har kört Ziphone 2.5 i min 16 GB-modell – den är nu upplåst – sen har jag kört swephone så att den är på Svenska.
Men
Jag får inget nät för mitt teliaabonnemang! Har försökt med anysim 1.1.3 och 1.3
Hur gör jag?
Tacksam för hjälp så att jag kan skrota min SonyEriksson …
Claes
onsdag 12 mars, 2008 kl. 20:59
Hej!
Det var väldans vad detta verkade komplicerat…
Jag har en Laptop, Vista och en sprakans ny Iphone från staterna. För mig som inte är så jätteintresserad och halvdåligt insatt så verkar det svårt att välja ”rätt metod” att låsa upp och jailbreaka sin telefon… ZiBris, geohots, Iclarified mm mm, vad väljer man egentligen?
Ingen som bor i Borås området med omnejd, är insatt i detta och kan tänka sig hjälpa mig med allt detta mot en slant i ersättning?
Känner spontant att det mycket pengar att äventyra och frammförallt magont ooch frustration om man inte får det att funka direkt…
//J